logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

O budżecie obywatelskim na Zamku [WIDEO]

21.02.2018 00:12
A A A
Zdjęcie do artykułu O budżecie obywatelskim na Zamku [WIDEO]
fot. iszczecinek.pl

Na zamku we wtorkowy wieczór odbyła się debata o budżecie obywatelskim. "Kładziemy nacisk na jawność życia publicznego i współdecydowanie obywateli o przyszłości naszej małej ojczyzny. Dlatego pierwszy temat to "Budżet Obywatelski" - napisała w zaproszeniu inicjatywa "Szczecinecczanie". Debatę prowadził zaproszony gość Szymon Osowski ze Szczecina, Prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Prelegent wskazał, że najważniejsi w Budżecie Obywatelskim są... obywatele.

- Chodzi o zaangażowanie mieszkańców w lokalne sprawny. Nie jest ważne ani jaki projekty zrealizują, ani jaka powstanie dzięki nim infrastruktura. Wartością dodaną całego procedowania budżetu obywatelskiego jest udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji. Samorzutnie mogą tworzyć się wtedy kolejne inicjatywy.

Podczas debaty padło stwierdzenie, że dobrze jeśli, przy tworzeniu projektów do realizacji przez budżet obywatelski jest obecny przedstawiciel samorządu, który służy swoją wiedzą. Nie moderuje projektu, czy go ocenia, ale potrafi przekazać mieszkańcom, jak powstaje "duży" budżet miasta, jakie są ograniczenia, jak wydatkowane są pieniądze. Budżet obywatelski jest miejscem, w którym Rada Miasta może wsłuchać się w potrzeby lokalnej społeczności. Jeśli projekt wskazany przez mieszkańców jest zbyt duży, aby zrealizować go kosztem środków przekazanych na budżet obywatelski, można go zrealizować przez "duży" budżet. Wszystko zależy od siły nacisku mieszkańców. Prelegent wskazywał na przykładzie Szczecina, gdzie głosowanie nad budżetem obywatelskim odbywa się przez internet. Wadą takiego rozwiązania jest brak spotkań mieszkańców, aby debatować o projekcie - co w pewnym sensie wypacza idee budżetu obywatelskiego. W kolejnym roku organizowania głosowań nad budżetem obywatelskim w Szczecinie przez internet został zaobserwowany zdaniem Osowskiego znaczny spadek udziału mieszkańców w głosowaniu.

- 90% projektów odpada, wygrywa 10 % najbardziej promowanych, co przy braku bezpośrednich spotkań mieszkańców spowodowało mniej głosujących przez internet.

Prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska najbardziej poleca głosowanie bezpośrednie, poprzedzone spotkaniami i dyskusją nad projektem.

- Nie należy obawiać się małej frekwencji na tego typu spotkaniach, na początek przyjdą najbardziej zainteresowani, ale o to chodzi w budżecie obywatelskim. W kolejnych latach przyjdą kolejni, kiedy zobaczą efekty działania budżetu obywatelskiego - przekonywał prowadzący.

Debatę zorganizowało stowarzyszenie Szczecinecczanie, którego członkowie sami siebie nazywają ruchem miejski.

-Staramy się, aby nasze działania pomagały w realizacji pomysłów dobrych dla miasta i jego mieszkańców. Nie chcemy z góry zakładać i zawężać pola działania. Chcielibyśmy, aby nasze stowarzyszenie stało się płaszczyzną porozumienia osób chcących działać dla miasta. Marzy nam się, aby laury za realizację określonych pomysłów zbierali pomysłodawcy a nie politycy.

-zaznaczają członkowie stowarzyszenia

K. Berezowski

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności