logo iszczecinek.pl

Polecamy Niebezpieczna latarnia przy dworcu autobusowym SCS stworzył własne miejsce klubowe Pożar domu w Starowicach. Cały spłonął [WIDEO] Przy ul. Polnej powstanie blok z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi Polecamy

Nowoczesne magazyny klasy A

24.04.2018 06:52
A A A
Zdjęcie do artykułu Nowoczesne magazyny klasy A
fot. MATERIAŁ PARTNERA

W ostatnich latach w Polsce notuje się znaczny wzrost gospodarczy i dużą poprawę infrastruktury. Nie bez znaczenia są spływające do kraju fundusze unijne, które mają ogromny wpływ na inwestycje i rosnącą aktywność w wielu gałęziach przemysłu. Wszystko to sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na duże powierzchnie magazynowe.

W ostatnich latach w Polsce notuje się znaczny wzrost gospodarczy i dużą poprawę infrastruktury. Nie bez znaczenia są spływające do kraju fundusze unijne, które mają ogromny wpływ na inwestycje i rosnącą aktywność w wielu gałęziach przemysłu. Wszystko to sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na duże powierzchnie magazynowe.

Co sprzyja zainteresowaniu magazynami?

W naszym kraju powstaje coraz więcej firm, które potrzebują do swojej działalności magazynów. Hale magazynowe są niezbędne przede wszystkim w branży logistycznej, motoryzacyjnej, handlowej oraz w wielu gałęziach związanych z przemysłem lekkim. Trzeba wspomnieć także o rozwijającym się dynamicznie handlu internetowym, który również ma ogromny wpływ na rozwój rynku nieruchomości magazynowych.

Dodatkowo tanie finansowanie związane z niskimi kredytami oraz jeszcze istniejące pustostany (których jednak jest coraz mniej) także sprzyjają rozwojowi tej branży. Nie zdziwi zatem nikogo duże zainteresowanie firm, jeżeli chodzi o magazyny do wynajęcia. Opłaca się je wybudować w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się duże rynki zbytu i wynająć je np. na stronie gdzie znajduje się kompleksowa oferta magazynów do wynajęcia w Szczecinie.

Jakie warunki musi spełniać magazyn by być klasy A?

Ostatnio można zaobserwować stałe zainteresowanie rynku kapitałowego magazynami klasy A. Jednak aby magazyn został zakwalifikowany do klasy A, musi spełniać pewne warunki:

 • Bardzo ważną rolę odgrywa dostępność infrastruktury drogowej, magazyn usytuowany więc powinien być w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej (odległość ma być nie większa niż 10 km).
 • Otoczenie magazynu ma być zabudową przemysłową, a nie mieszkalną, najlepiej z dobrą widocznością magazynu.
 • Wymagany jest parking dla samochodów ciężarowych i osobowych wraz z placami manewrowymi.
 • Teren powinien być ogrodzony, oświetlony i strzeżony przez 24 godziny.
 • Koniecznie trzeba zainstalować monitoring.
 • Budynek powinien spełniać pewne wymogi techniczne, na przykład mieć wysokość minimum 10 metrów, głębokość - 75 metrów lub więcej, a minimalna nośność posadzki powinna wynosić 5 t/mkw.
 • Gdy chodzi o odległość pomiędzy osiami słupów konstrukcyjnych wewnątrz magazynu czyli tzw. siatkę słupów, najbardziej pożądana jest 12m x 24m.
 • Ważna jest także odpowiednia ilość bram załadunkowych oraz bram wjazdowych.
 • Do obowiązkowego wyposażenia magazynu należy także system tryskaczy oraz system oświetleniowy zapewniający odpowiednie natężenie światła minimum 150 lux. Magazyny klasy A mają również od niedawna korzystać z rozwiązań energooszczędnych, na przykład w postaci oświetlenia LED.
 • W budynkach magazynowych nie może zabraknąć przestrzeni przeznaczonej na biura, a jej udział w ogólnej powierzchni obiektu wynosi od 5 do 10%.
 • Bardzo ważna jest też umowa najmu na magazyny klasy A. Zabezpieczeniem umowy jest najczęściej poświadczenie bankowe, a minimalny okres najmu to 3 lata.

Budynki magazynowe, które nie spełniają wymienionych wyżej warunków dla magazynów klasy A zalicza się do klasy B.

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności