logo iszczecinek.pl

Polecamy Pijany kierowca busa potrącił rowerzystę [WIDEO] Żmija na pasach! Spokojnie to tylko zaskroniec 300 zł dla każdego ucznia. Wkrótce będzie można złożyć wniosek Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zatrudni Polecamy

Nowe rondo na Kościuszki otrzyma imię Wiesława Adamskiego? Do ratusza wpłynął wniosek w tej sprawie

14.06.2017 13:42
A A A
Zdjęcie do artykułu Nowe rondo na Kościuszki otrzyma imię Wiesława Adamskiego? Do ratusza wpłynął wniosek w tej sprawie
fot. iszczecinek.pl

Zbigniew Klimowicz, mieszkaniec Szczecinka, złożył w szczecineckim ratuszu wniosek o nazwanie nowego ronda, które jest budowane na skrzyżowaniu ulic Kościuszki z Jeziorną, imieniem Wiesława Adamskiego. Dodajmy, że wcześniej padła propozycja, aby rondo to nazwać im. gen. Władysława Andersa. 

We wniosku czytamy:

Wnoszę o nazwanie nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Jeziorną w Szczecinku imienia Wiesława Adamskiego.

Wiesław Adamski to wybitny artysta rzeźbiarz ziemi szczecineckiej. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych rozsianych po całym świecie.

Do najsłynniejszych jego dzieł należą między innymi „Stopnie Białego Domu w Waszyngtonie, monumentalny pomnik ziemniaka w Biesiekierzu, czy „Kibic” w Muzeum Sportu w Madrycie.

Dzieła Wiesława Adamskiego znajdują się także w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Szczecinka (Neustettin) w Eutin, galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuk w Rawennie, Helsinkach Moskwie, Tibilisi i Paryżu.

W rodzinnym Szczecinku dziełem jego dłuta jest pomnik Józefa Piłsudskiego, medale z okazji 700-lecia miasta Szczecinka, szyld i płaskorzeźba orła na gmachu szczecineckiego Sądu Rejonowego, obelisk poświęcony Żołnierzom  Wyklętym,  Gryf szczecinecki i uliczne poidełka. Dzieła Wiesława Adamskiego znajdują się również w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

-Jestem przekonany że Wiesław Adamski swoim życiem i dorobkiem artystycznym, wysławiając nasze miasto w kraju i na świecie zasłużył na to, by w jego rodzinnym mieście uhonorować jego imię –dodaje na końcu wnioskodawca.

Pod złożonym wnioskiem podpisało się kilkanaście osób. 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności