logo iszczecinek.pl

Polecamy W czasie jazdy zapaliło się auto. Kierowca uciekł! Wodna niespodzianka od Mureny Wiadukt w remoncie. Utrudnienia w ruchu Poseł Lubczyk poparł Daniela Raka. Jakub Hardie-Douglas kandydatem do Sejmiku [WIDEO] Wielka ławka pojawiła się na środku ronda Piłsudskiego Polecamy

Nowe rondo na Kościuszki otrzyma imię Wiesława Adamskiego? Do ratusza wpłynął wniosek w tej sprawie

14.06.2017 13:42
A A A
Zdjęcie do artykułu Nowe rondo na Kościuszki otrzyma imię Wiesława Adamskiego? Do ratusza wpłynął wniosek w tej sprawie
fot. iszczecinek.pl

Zbigniew Klimowicz, mieszkaniec Szczecinka, złożył w szczecineckim ratuszu wniosek o nazwanie nowego ronda, które jest budowane na skrzyżowaniu ulic Kościuszki z Jeziorną, imieniem Wiesława Adamskiego. Dodajmy, że wcześniej padła propozycja, aby rondo to nazwać im. gen. Władysława Andersa. 

We wniosku czytamy:

Wnoszę o nazwanie nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Jeziorną w Szczecinku imienia Wiesława Adamskiego.

Wiesław Adamski to wybitny artysta rzeźbiarz ziemi szczecineckiej. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych rozsianych po całym świecie.

Do najsłynniejszych jego dzieł należą między innymi „Stopnie Białego Domu w Waszyngtonie, monumentalny pomnik ziemniaka w Biesiekierzu, czy „Kibic” w Muzeum Sportu w Madrycie.

Dzieła Wiesława Adamskiego znajdują się także w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Szczecinka (Neustettin) w Eutin, galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuk w Rawennie, Helsinkach Moskwie, Tibilisi i Paryżu.

W rodzinnym Szczecinku dziełem jego dłuta jest pomnik Józefa Piłsudskiego, medale z okazji 700-lecia miasta Szczecinka, szyld i płaskorzeźba orła na gmachu szczecineckiego Sądu Rejonowego, obelisk poświęcony Żołnierzom  Wyklętym,  Gryf szczecinecki i uliczne poidełka. Dzieła Wiesława Adamskiego znajdują się również w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

-Jestem przekonany że Wiesław Adamski swoim życiem i dorobkiem artystycznym, wysławiając nasze miasto w kraju i na świecie zasłużył na to, by w jego rodzinnym mieście uhonorować jego imię –dodaje na końcu wnioskodawca.

Pod złożonym wnioskiem podpisało się kilkanaście osób. 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności