logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Niepokojąco rośnie liczba zachorowań na grypę

19.11.2017 09:55
A A A
Zdjęcie do artykułu Niepokojąco rośnie liczba zachorowań na grypę
fot. szpital.szczecinek.pl

Niepokojąco rośnie liczba zachorowań na grypę. Według danych zachodniopomorskiego sanepidu tylko w październiku z grypą i infekcjami grypopodobnymi zmagało się już ponad 7 i pół tysiąca mieszkańców regionu. To zdecydowanie więcej niż o tej samej porze w roku ubiegłym

  

Najlepszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia, dlatego warto pomyśleć o nich już teraz, przed sezonem grypowym.

Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej przede wszystkim kobietom w ciąży oraz dzieciom w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia. O szczepieniach powinny pomysleć szczególnie osoby starsze, osoby przewlekle chore i pracownicy służby zdrowia.

W sezonie grypowym 2016/2017 tj. od września 2016 roku do końca marca 2017 roku zarejestrowano 82 214 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne, z czego u 359 osób grypa została potwierdzona badaniem PCR. Spośród chorujących 505 osób wymagało hospitalizacji. W wyniku powikłań pogrypowych zmarły 4 osoby z potwierdzoną grypą typu A.

U osób, u których została potwierdzona grypa, zazwyczaj miały poważne powikłania choroby i część z nich wymagała hospitalizacji. Głównymi powodami kierowania osób do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale także gorączka, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni czy zatkane zatoki.

Nie każdy przypadek grypy ma ciężki przebieg. Co roku na grypę choruje spora część społeczeństwa i większość z tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg bez powikłań. Należy też pamiętać, że nieleczona grypa, czy to typ A, B czy AH1N1 może powodować poważne powikłania pogrypowe. Co ważne grypa AH1N1 nie jest groźniejsza od grypy typu A czy B, groźne są powikłania.

W 2016 roku przeciwko grypie zaszczepiło się 47 532 osoby, co stanowi 2,78% populacji województwa zachodniopomorskiego. Dla porównania w 2015 zaszczepiło się 47 777 osób, a w 2014 roku uodpornionych na grypę było 50 591.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności