logo iszczecinek.pl

Polecamy Trzy mieszkania treningowe oddane do użytku „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Nowe trasy rowerowe i wędkarstwo. Rozmowa z prezesem SzLOT-u [WIDEO] Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Niebezpieczne owady błonkoskrzydłe. zobacz jak sobie z nimi poradzić

17.07.2017 11:13
A A A
Zdjęcie do artykułu Niebezpieczne owady błonkoskrzydłe. zobacz jak sobie z nimi poradzić
fot. iszczecinek.pl

Wraz z okresem letnim pojawia się rokrocznie problem z owadami błonkoskrzydłymi. Pszczoły, osy i szerszenie upodobały sobie właśnie lato. W tym czasie często dochodzi do niekontrolowanych rojeń pszczół albo nawet bezpośrednich ataków. Pamiętajmy, że osy czy szerszenie są nie tylko uciążliwe, ale mogą także stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Istotną rzeczą w walce z owadami błonkoskrzydłymi jest zapobieganie ich osiedlaniu się, co możemy uzyskać poprzez utrzymywanie szczelności budynków, likwidowanie szczelin w ścianach i naprawianie zbitych okien. Ponadto można zastosować odpowiednie środki chemiczne, które sprawiają, że owady nie będą chciały się osiedlać.

Osoba narażona na kontakt z szerszeniami lub osami powinna przestrzegać poniższych zasad

 • NIE NALEŻY zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym, w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się w budynku, należy opuścić pomieszczenie, w którym się znajdują.
 • NIE NALEŻY próbować samodzielnie usuwać roju czy też gniazda.
 • NIE NALEŻY drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnego typu przedmiotami, bądź spryskiwanie ich wodą lub środkami owadobójczymi.
 • NALEŻY ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
 • W przypadku „ataku” owadów NALEŻY osłonić rękoma głowę, a w szczególności twarz, NIE NALEŻY opędzać się od owadów, gdyż może to je dodatkowo rozdrażnić.
 • Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych kremów, dezodorantów, szamponów, płynów po goleniu itp.
 • Przebywaj z dala od kwitnących roślin i dojrzałych, opadłych na ziemię owoców.
 • Unikaj wzorzystej, jaskrawej odzieży, ubieraj się lepiej w biel, zieleń lub beż.
 • Staraj się nie jeść na wolnym powietrzu słodkich owoców, marmolady, miodu czy dżemu.
 • Utrzymuj szczelnie zamknięte kubły z odpadami i resztkami żywności.
 • Nie chodź boso po łące- wiele pszczół buduje gniazda na lub tuż pod powierzchnią ziemi.
 • PAMIĘTAJ- pot i dwutlenek węgla przyciągają żądlące owady, więc przy gimnastyce lub innej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu powstaje duże niebezpieczeństwo użądlenia.

W sytuacji, gdy dojdzie do użądlenia przez owady błonkoskrzydłe, należy

 • Przetrzeć miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym.
 • Aby zminimalizować zagrożenie związane z wnikaniem jadu do ciała należy niezwłocznie go usunąć. W przypadku użądleń mnogich – w pierwszej kolejności usuwać jad z miejsc zbliżonych do dróg oddechowych, takich jak szyja, twarz.
 • Po ukąszeniu w kończynę, unieść ją do góry, w celu zmniejszenia obrzęku.
 • Aby zmniejszyć ból, na miejsce użądlenia, po zdezynfekowaniu można zastosować zimny okład.
 • Osoba użądlona powinna położyć się i nie chodzić.
 • Po użądleniu nie pozostawiać użądlonego samotnie.
 • Osobom uczulonym na jad lub silnie pożądlonym należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską.

Pamiętajmy, że w sytuacji zagrażającej naszemu bezpieczeństwu nie zabieramy się sami za usuwanie np. gniazd czy rojów. Zadzwońmy do straży pożarnej czy to PSP czy OSP i pozwólmy zająć się owadami  osobom, które wiedzą w jaki sposób nie spowodować jeszcze większego zagrożenia. Osoba zgłaszająca występowanie roju lub gniazda powinna oprócz standardowych danych, poinformować, w miarę możliwości, dyżurnego stanowiska kierowania PSP o rodzaju owadów, miejscu ich usytuowania oraz czy w obiekcie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności czy przebywają w nim dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jednostki ratownicze Straży Pożarnej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia. Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, a więc również zabezpieczenia przed zagrożeniem ze strony owadów, spoczywa na właścicielach obiektów.

Pszczoły, które się wyroiły chętnie przejmą pszczelarze. Czasami, jeśli rój nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, można odpuścić sobie dzwonienie do straży i skontaktować się z pszczelarzem, który na pewno będzie wiedział jak postąpić w takiej sytuacji. W Szczecinku prężnie działa Koło Pszczelarzy, dlatego w takiej sytuacji warto skontaktować się z nimi, 785 700 670 to numer kontaktowy do ich sekretarza Pani Renata Ferlińskiej.

/ES/

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności