logo iszczecinek.pl

Polecamy W Szczecinku na razie nie oddasz krwi. Co się wydarzyło? Szczecineccy nauczyciele chcą strajkować. ZNP: Piłeczka jest po stronie rządu Szykują się zmiany personalne w szczecineckim szpitalu. Rozmowa ze starostą Koniec zimy na budowie obwodnicy Szczecinka [WIDEODRON] Przejdą nocą 49 kilometrów. Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową Polecamy

Nie ma zimowego snu na budowie obwodnicy Szczecinka

25.12.2018 21:15
A A A
Zdjęcie do artykułu Nie ma zimowego snu na budowie obwodnicy Szczecinka
fot. GDDKiA

Okresy od 15 grudnia do 15 marca na dużych inwestycjach drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, są wyłączone z czasu trwania kontraktu. Nie oznacza to jednak, iż roboty nie są prowadzone. Wykonawcy realizują zakres prac dostosowany do obowiązujących warunków atmosferycznych i potrzeb. Jedynie w okresie świątecznym może wystąpić przerwa w robotach. Dotyczy to między innymi budowy obwodnicy Szczecinka.

Na obwodnicy Szczecinka trwa budowa obiektów wiaduktów i przepustów oraz wykonywane są nasypy. Jeżeli sprzyjające warunki atmosferyczne będą się utrzymywać, to wykonawcy będą mogli realizować dość szeroki zakres robót.

Budowa dróg w Polsce cechuje się sezonowością związaną ze zmianami pór roku. Szereg prowadzonych robót zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. W zimie najbardziej determinującym czynnikiem są bez wątpienia temperatury i opady śniegu. Jednym z najbardziej czułych robót są roboty bitumiczne, nawierzchni nie można wykonywać przy opadach i temperaturze poniżej +5 C. Podobnie wygląda kwestia betonowania obiektów mostowych, gdzie również temperatura nie powinna być poniżej +5 st. C, ale tu jeżeli jest taka konieczność są technologie umożliwiające roboty nawet do -5 C. W przypadku zmrożenia gruntu niemożliwe stają się również roboty ziemne. Szereg robót, takich jak na przykład montaż barier i balustrad, znaków, wyburzenia, czy likwidacja kolizji jest jednak mniej wrażliwych na warunki atmosferyczne.

GDDKiA mając na uwadze nieprzewidywalność warunków atmosferycznych od kilku lat w niemal wszystkich kontraktach wyłącza okresy zimowe z czasu trwania robót. Nie oznacza to jednak zakazu prowadzenia robót. Wykonawcy o ile tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne  realizują roboty również w okresie zimowym dostosowując zakres robót do warunków atmosferycznych.

GDDKiA

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności