logo iszczecinek.pl

Polecamy Woda w fontannie czysta, ale pamiętajmy: to nie aquapark To my, pracownicy, zniszczyliśmy Słowiankę! Historia upadku Innowacyjny system ochrony powietrza w Kronospan Polecamy

Nadciągają ulewy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie [WIDEO]

24.07.2017 18:53
A A A
Zdjęcie do artykułu Nadciągają ulewy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie [WIDEO]
fot. TVN Meteo Active/x-news

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne. Meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18:00 dnia 24-07-2017 do godz. 18:00 dnia 26-07-2017.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu od umiarkowanego do silnego, chwilami intensywnego. Prognozowana suma opadu za okres trwania ostrzeżenia wyniesie od 60mm do 85mm, lokalnie może dojść do 100mm lub nieznacznie tę sumę przekroczyć. W województwie Opolskim sumy opadowe mogą być niższe i wynieść odpowiednio od 35mm do 50mm, jednakże na skutek możliwego przesunięcia się głównego pasa opadów deszczu i zwiększenia ich do poziomu podanego w ostrzeżeniu 2 stopnia dla innych obszarów, stopień 2 wydaje się być konieczny.

Stopień zagrożenia: 2 (w 3-stopniwoej skali)

Skutki: lokalne podtopienia na większym obszarze; nieprzejezdność niektórych dróg; uszkodzenia budynków; utrudnienia komunikacyjne.

Prawdopodobieństwo: 90% (intensywne opady deszczu)

TVN Meteo Active/x-news

W obliczu przewidywanych intensywnych opadów deszczu, zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne środki masowego przekazu.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia opadów. Jeżeli opadowi towarzyszyć będzie gradobicie, odsunąć się od okien, a przebywając na zewnątrz, skryć się w bezpieczne miejsce.

3. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

4. Jeżeli dom znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Sprawdzać, a jeżeli zajdzie taka konieczność, przywracać drożność przepustom i studzienkom odpływowym.

5.  Wypasane zwierzęta gospodarskie, przepędzić w bezpieczne miejsca.

6.  Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w wyżej położone, bezpieczne miejsce.

7.  Zrezygnować z podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.

8.  Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu.

9.  Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

10.  Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności