logo iszczecinek.pl

Polecamy Nowe miejsce na imprezowej mapie Szczecinka. W piątek startuje Ślusarnia Beach Party W piątek do Szczecinka przyjedzie Jerzy Owsiak. Uroczyście nada rondu imię WOŚP Co dalej z porodówką i karetką dla Bornego Sulinowa - rozmowa ze starostą Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zatrudni Kronospan otworzył Centrum Badawczo - Rozwojowe Polecamy

Mieszkańcy Turowa proszą o więcej autobusów komunikacji miejskiej

11.01.2017 10:11
A A A
Zdjęcie do artykułu Mieszkańcy Turowa proszą o więcej autobusów komunikacji miejskiej
fot. trasownik KM

Do naszej redakcji napisał Pan Paweł, mieszkaniec Turowa, który zwrócił się w imieniu mieszkańców całej wioski, którzy mają problem z dostaniem się do Szczecinka oraz w druga stronę - ze Szczecinka do Turowa.

-Komunikacja Miejska w ostatnich miesiącach wprowadziła bilet dobowy, który obowiązuje na terenie podmiejskim. Jest to bardzo fajna oferta, lecz jest pewien problem: kursów jest stanowczo za mało. Z kursów linii 11 na co dzień korzysta mnóstwo mieszkańców Turowa. Osobiście chciałbym korzystać częściej, ale kursów jest za mało.

W ciągu dnia autobus linii 11 odjeżdża pięć razy z Turowa do Szczecinka. Trzy kursy poranne (05:14, 07:01, 09:11) i dwa wieczorne (17:01, 18:40). Według mieszkańców takie godziny nie są dostosowane do osób pracujących.

-Albo nie mam czym dojechać do pracy na 14 czy 22, albo nie ma jak wrócić po pracy o 14 i 22. Przez to dużo mieszkańców nie może korzystać z linii nr 11. Brakuje nam kursów między godziną 10 – 17 (przydałoby się z 4-5 kursów więcej) oraz między 19:00 a 22:30. W weekendy w ogóle jesteśmy odcięci od świata.

Druga sprawa jest taka, że dobrze by było gdyby pojedyncze kursy „jedenastki” były wydłużone do wsi Wilcze Laski. Sporo osób albo dowozi dzieci, rodzinę, sąsiadów do Turowa, albo Ci ludzie muszą chodzić na piechotę. PKS to już praktycznie upadłość, KM to nasza jedyna nadzieja. Jest bardzo tania, ma niskopodłogowe autobusy i jedzie przez całe miasto –dodaje Pan Paweł.

Jak do tego podchodzi Komunikacja Miejska?

-KM Szczecinek świadczy usługi transportu publicznego na terenie Gminy Szczecinek (miejscowości Turowo, Parsęcko, Żółtnica) –informuje Tomasz Merk, prezes KM. -Usługi transportu publicznego nie są rentowne, dlatego następuje dofinansowanie transportu publicznego poprzez dopłatę wspólnika – Miasto Szczecinek. Rozliczenie dopłaty pomiędzy Miastem a Gminą następuje na podstawie umowy pomiędzy nimi. Umowa ta stanowi o powierzeniu transportu na terenie Gminy do tych trzech miejscowości przez Gminę dla Miasta Szczecinka. Warunki te określone są przez odpowiednie akty prawne.

Prezes zaznacza, że obowiązki co do realizacji transportu publicznego ma jednostka samorządu terytorialnego odpowiednia dla danego miejsca. W przypadku tych trzech miejscowości obowiązek ten spoczywa na Wójcie Gminy Szczecinek, stąd ta umowa.

-Zwiększenie przejazdów wymaga porozumienia pomiędzy Miastem Szczecinek a Gminą Szczecinek. KM Szczecinek w ramach transportu publicznego, nie może prowadzić działalności poza granicami miasta bez porozumienia, chyba że będzie to działalność komercyjna, ale wtedy musimy zapomnieć o taryfie –tłumaczy prezes. -Oczywiście mamy już takie sygnały, „że autobusów przydałoby się więcej”. Przygotujemy plan zwiększenia połączeń z kalkulacją kosztów. W tej sprawie zorganizuję spotkanie z Panem Wójtem i Panem Burmistrzem –dodaje T. Merk.

Jak zapewnił nas prezes, po spotkaniu przekaże nam informacje co do ustaleń jakie udało się podjąć w kwestii tego tematu. 


Masz ciekawy temat? Coś Cię denerwuje lub przeszkadza? Byłaś (-eś) świadkiem ciekawego wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przesyłajcie je na adres [email protected] lub pod nr telefonu 781 391 604. Do Twojej dyspozycji jest też nasz profil na Facebooku: facebook.com/iszczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności