logo iszczecinek.pl

Polecamy W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Martwe ryby nad brzegiem Trzesiecka i Wielimia

07.08.2018 10:23
A A A
Zdjęcie do artykułu Martwe ryby nad brzegiem Trzesiecka i Wielimia
fot. Czytelnicy

Czytelnicy naszego portalu poinformowali nas o martwych rybach, które można znaleźć nad brzegiem jeziora Trzesiecko oraz Wielimie. Przy szczecineckim jeziorze znaleziono kilka pojedynczych sztuk sporych węgorzy, natomiast nad Wielimiem mowa jest już o setkach mniejszych ryb. Co może być przyczyną takiej sytuacji?

Jeśli chodzi o jezioro Trzesiecko, to wędkarze prawie zawsze przy takich sytuacjach wskazują na opryski jakie wykonywane są w ramach rewitalizacji jeziora. Ostatnie opryski na Trzesiecku wykonane były w miniony czwartek. W trakcie oprysków do wody dawkowany był siarczan żelaza. Takie zabiegi mają między innymi powstrzymać zakwit sinic w akwenie. 

Mariusz Getka, pełnomocnik burmistrza ds. turystyki wędkarskiej zaznacza, że podczas oprysków podawane są do jeziora mikrodawki substancji, które nie zabijają ryb. Podejrzewa się, że pojedyncze okazy martwych węgorzy nad brzegiem jeziora to efekt działania kłusowników. Jednak dla pewności, jeszcze dziś do Szczecinka przejadą przedstawiciele PZW okręgu koszalińskiego i zostaną przeprowadzone badania na jeziorze.

O większej ilości martwych ryb poinformowali nas czytelnicy, którzy odpoczywali w poniedziałek nad jeziorem Wielimie. Tam na plaży można było zaobserwować setki martwych ryb. O tej sytuacji poinformowaliśmy Przedsiębiorstwo Rybackie, które zarządza jeziorem. Przedstawiciele spółki mają sprawdzić jak wygląda sytuacja.

Specjaliści zaznaczają jednocześnie, że przyczyną śniętych ryb może być tzw. przyducha, czyli znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, co powodują między innymi wysokie temperatury.

 


Dzieje się coś na Twoich oczach? Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuje nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na [email protected] lub przy użyciu messengera


 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności