logo iszczecinek.pl

Polecamy Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Chciała kupić warzywa... ze sklepu wyszła z gekonem Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Polecamy

Kronodrzewko, czyli ekologia przez zabawę

21.04.2018 16:34
A A A
Zdjęcie do artykułu Kronodrzewko, czyli ekologia przez zabawę
fot. Tomasz Szymański

To już XVIII edycja KronoDrzewko. Tegoroczna akcja odbywa się jednocześnie w Szczecinku, Szczecinie, Poznaniu, Strzelcach Opolskich, Dobroszycach, Bielicach, Pustkowie, Rudawie, Rytlu oraz Mielcu. Dzięki firmie Kronospan i zaproszonym gościom Polsce przybędzie aż 60 tysięcy nowych drzew.

Jest 29. kwietnia 1933 roku. Delegat komitetu złożonego z leśników, przedstawicieli miejscowych władz i wojska dumnie zachwala inicjatywę, na czele której stanął. Podkreśla jej znaczenie dla kultury duchowej, fizycznej oraz materialnej. Każde jego słowo w pośpiechu notują dziennikarze lokalnej prasy i radia, zaś gęsto wypełniony mieszkańcami plac nagradza brawami. Wkrótce wszyscy razem ochoczo udają się na pobliskie tereny zielone. W drodze przygrywa im strażacka orkiestra dęta. W końcu docierają na miejsce, gdzie przepełnieni pozytywną energią, płynącą z żywiołowego przemówienia... chwytają za szpadle i zaczynają leśną pracę.

Tak wyglądały początki tradycji uroczystego sadzenia drzew w Polsce. Tradycji, która jednak za sprawą II wojny światowej szybko zanikła. Próby jej wskrzeszenia nie udały się partyjnej nomenklaturze. Być może dlatego, że brakowało ducha solidarności pośród społeczeństwa, które opierało się indoktrynacji. Dopiero lata 90-te przyniosły z zachodniej Europy Dzień Ziemi, który dla wielu aktywistów stał się dobrą okazją do przywrócenia dawnych obyczajów.

85 lat później – sięgająca swoimi tradycjami jeszcze głębiej do przeszłości firma Kronospan prowadzi wspólne sadzenie drzew. Kronodrzewko - bo tak nazywa się akcja, podczas której pracownicy firmy wraz z rodzinami, władzami lokalnymi, dostawcami, klientami, uczniami i studentami po raz osiemnasty rok z rzędu wspólnie wpływają na budowanie zrównoważonej gospodarki leśnej. W okolicach kilku miast, gdzie firma Kronospan ma swoje siedziby, zostało posadzonych 60 tysięcy nowych drzew. Od początku akcji jest to już ok. pół miliona.

Młody  drzewostan złożony w hołdzie matce naturze to nie jedyny pozytywny wydźwięk wydarzenia. Jako jedna z szeregu inicjatyw z obszaru CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) Kronodrzewko ma na celu integrację uczestników na wielu płaszczyznach – nie tylko zawodowych. Jest to wspaniała okazja do wspólnego grillowania, aktywności fizycznej, ale także poszerzenia wiedzy na temat ekologii.   

Po wytrwałym sadzeniu drzewek uczestnicy oddają się wspólnym, rodzinnym konkursom plenerowym, w czasie których przeciąganie liny czy też wyścig w workach przyprawiają niejednego o sińca opatrzonego śmiechem. Sama zabawa jest też rajem dla najmłodszych. Dzieci mają okazję obcować ze środowiskiem naturalnym, szukając leśnych skarbów, z których później tworzą prawdziwe dzieła sztuki, prezentowane na wystawie w siedzibie firmy.

Akcja kończy się po południu, kiedy poranne sadzenie i wspólna zabawa dają się we znaki. Jednakże zmęczenie nie było w stanie zmazać uśmiechów z twarzy uczestników rodzinnej imprezy. I jest to największa nagroda dla organizatorów.

To już koniec tegorocznego Kronodrzewka. Cieszymy się, że byliście z nami i pomogliście nam zadbać o przyrodę, z której możemy teraz wspólnie korzystać. To dobro, które zostawimy po sobie dla naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń. Dziękujemy. Odliczamy dni do następnej akcji.

Jakub Piniarski

fot. Tomasz Szymański

Popularne tematy w dziale Aktualności