logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Kolejna fotowoltaika w PWiK

14.03.2018 10:26
A A A
Zdjęcie do artykułu Kolejna fotowoltaika w PWiK
fot. wizualizacja

Miło nam poinformować, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinku otrzymało kolejne już dofinansowanie na inwestycję związaną z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Tym razem Spółka zamierza wybudować Elektrownię fotowoltaiczna o mocy 99.76 kWp zlokalizowaną na gruncie, na terenie oczyszczalni ścieków w Szczecinku. Elektrownia składać się będzie z 344 sztuk modułów monokrystalicznych zgrupowanych w 8 stringach podłączonych do 4 falowników. W elektrowni zaprojektowano moduły wykonane w technologii monokrystalicznej: moc jednostkowa 290 kWp, mały współczynnik temperaturowym mocy -0,39 %, duża wydajność równa 17,8%.

Zaprojektowane falowniki wyróżniają się niezawodnością, wyjątkowo małym poborem mocy na biegu jałowym oraz łatwością zastosowania ograniczenia mocy. Elektrownia zlokalizowana będzie na terenach  zielonych oczyszczalni ścieków.  Rozmieszczenie modułów na dwóch obszarach umożliwi uniknięcie wzajemnego zacieniania się modułów oraz uzyskanie oczekiwanego odstępu pomiędzy stringami dla kąta 37°.

Przypomnijmy, iż pierwsza instalacja wykorzystująca OZE powstała w roku 2010 również na szczecineckiej oczyszczalni. Instalacja o mocy elektrycznej 160 kW oraz cieplnej 228 kW produkuje energię z biogazu na własne potrzeby. Kolejną instalacją była elektrownia fotowoltaiczna o mocy 39 kWp zlokalizowana na szczecineckiej stacji uzdatniania wody Bugno.

fot. Elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana na szczecineckiej stacji uzdatniania wody Bugno

Nowa instalacja PV w 85 % wydatków kwalifikowalnych zostanie dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach działania 2.10 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł, pozostałe 15 % to wkład własny Przedsiębiorstwa.

Całkowita wielkość wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych szacowna jest na kwotę

819 047,81 zł z czego 512 180,00 zł stanowić będzie dofinansowanie. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa, której stroną będzie Urząd Marszałkowski reprezentowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W chwili obecnej Spółka posiada projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę i przygotowuje się do przetargu na wyłonienie wykonawcy robót .Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec sierpnia br.

Kolejna budowa instalacji wykorzystującej OZE przyczyni się do redukcji emisji CO2 powstającego w procesie spalania paliw kopalnych a szczecinecka oczyszczalni ścieków uzyska większą niezależność energetyczną. Proces oczyszczania szczecineckich ścieków pozostawi mniejszy ślad węglowy.

- OGŁOSZENIE -

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności