logo iszczecinek.pl

Polecamy Woda w fontannie czysta, ale pamiętajmy: to nie aquapark To my, pracownicy, zniszczyliśmy Słowiankę! Historia upadku Innowacyjny system ochrony powietrza w Kronospan Polecamy

Kleszcze już szukają żywicieli. Uważajcie w lasach i na łąkach!

20.04.2017 10:12
A A A
Zdjęcie do artykułu Kleszcze już szukają żywicieli. Uważajcie w lasach i na łąkach!
fot. iszczecinek.pl

Mogłoby się wydawać, że duże mrozy panujące w minioną zimę zmniejszą liczbę kleszczy w nadchodzącym sezonie. Nic bardziej mylnego. Zalegająca duża warstwa śniegu osłoniła ściółkę leśną i stworzyła idealne warunki do wylęgu tych pajęczaków. Na wiosnę kiedy zrobiło się cieplej kleszcze zaczęły się budzić i możemy już „złapać” takiego całkiem groźnego pajęczaka.

-Kleszcze są wszędzie, nie tylko na obszarach leśnych, ale także w parkach i ogrodach – przypomina Marek Stasiuk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Szczególnie narażeni jesteśmy na kontakt z nimi podczas prac ogrodowych, które już się rozpoczęły. Warto po powrocie do domu, po nasadzeniach albo przekopywaniach sprawdzić, czy żaden kleszcz, który szukał żywiciela już nie zadomowił się na naszej skórze.

Pamiętajmy też o naszych czworonogach, one także bardzo szybką łapią kleszcze, a same nie poskarżą się nam z tego powodu.

Jak pozbyć się niechcianego pajęczaka? Najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę, nie za tułów i stanowcze wyciągnięcie. Rankę najlepiej jest przemyć spirytusem lub wodą utlenioną. Pamiętajmy, że nie wolno wykręcać kleszczy, oraz nie powinno się ich smarować żadnymi kremami czy też tłuszczami, nie zrobimy im tym krzywdy, a tylko zdenerwujemy.

Spotkanie z kleszczem normalnie powinno zakończyć się wraz z jego prawidłowym usunięciem z ciała, niestety dość często pajęczak zdąży nam coś przekazać. Lista schorzeń, którymi zarazić się możemy od kleszczy jest długa, a znajdują się na niej między innymi borelioza, czy też babeszjoza.

W 2016 roku media regionalne i ogólnopolskie pisały o przypadku harcerza z Poznania, który przyjechał na obóz pod Szczecinek. Młody człowiek już po dwóch dniach pobytu pochwalił się rodzicom, że „przyczepiły” się do niego, aż 62 kleszcze. Oczywiście nie znaczy to, że nasz region jest jakoś specjalnie oblegany przez te małe pajęczaki, możemy je złapać zawsze i wszędzie dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę.

/ES


Inne materiały o kleszczach

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności