logo iszczecinek.pl

Polecamy 35 Bieg uliczny memoriał Winanda Osińskiego w Szczecinku [NA ŻYWO] Kronodrzewko, czyli ekologia przez zabawę Sprzęt od WOŚP dla szpitala w Szczecinku Polecamy

Kilka faktów o oponach letnich, które warto znać

14.03.2017 13:50
A A A
Zdjęcie do artykułu Kilka faktów o oponach letnich, które warto znać
fot. archiwum

Wiosna tuż za rogiem, a co za tym idzie, zbliża się czas na wymianę ogumienia na opony letnie. Wielu kierowców skłania się ku oponom całorocznym, aby wyeliminować konieczność pamiętania o zmianie ogumienia. Warto jednak mieć na uwadze, że opony całoroczne nigdy nie zaoferują nam takich osiągów jak dedykowane opony letnie podczas wysokich temperatur i zimowe podczas mrozów. Dlaczego opony letnie to dobry wybór?

Rzucając okiem na opony letnie nie trudno zauważyć, że ich bieżnik jest bardzo płytki. Niekiedy sprawia wrażenie wytartego, a cała opona wygląda jak zużyta. Niski bieżnik oznacza, że w zimowych warunkach przyczepność na drodze będzie bardzo słaba. Dlatego nie powinniśmy jeździć na oponach letnich zimą.

Opony letnie charakteryzują się płytkim bieżnikiem nie bez powodu. Producenci projektują opony letnie w taki sposób, aby podczas jazdy jak nawiększa ich powierzchnia miała kontakt z podłożem. Dzięki temu samochód o wiele lepiej trzyma się jezdni. Jest do odczuwalne zwłaszcza podczas wchodzenia w zakręty czy szybszej jazdy po autostradzie.

Opony letnie w wysokich temperaturach będą także miały o wiele dłuższą żywotność niż opony zimowe, czy całoroczne. Wynika to z faktu, że wkonane są z bardzo miękkiej mieszanki, która jest bardziej plastyczna. Z kolei zimą opony letnie będą traciły swoje właściwości. Bieżnik będzie sztywny, a co za tym idzie, będzie się szybciej ścierał.

Opony letnie mają nie tylko zalety, ale wiążą się z nimi także pewne niedogodności. Większa przyczepność do drogi i węższe ściany mogą zmniejszać komfort jazdy. O wiele mocniej odczujemy każdą dziurę i nierówność na jezdni. Podczas krótkich podróży po mieście nie będzie to wielkim problemem, ale podczas długich tras może być lekkim dyskomfortem.

Opony letnie są wręcz obowiązkowe dla posiadaczy szybkich, sportowych samochodów. Zakładanie w takim aucie ogumienia całorocznego może nas pozbawić całej przyjemności z jazdy. Tylko opony letnie są w stanie  wyciągnąć z takiego samochodu to, co w nim najlepsze. Żaden inny typ opony nie sprawi, że szybkie auto będzie dobrze się zbierać, czy też będzie wykazywać się rewelacyjną sterownością.

Opony letnie potrafią być droższe od opon zimowych, czy całorocznych, ale jeśli komfort jazdy jest dla ciebie istotny, warto sięgnąć głębiej do portfela.

 

MATERIAŁ PROMOCYJNY

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności