logo iszczecinek.pl

Polecamy Niebezpieczna latarnia przy dworcu autobusowym SCS stworzył własne miejsce klubowe Pożar domu w Starowicach. Cały spłonął [WIDEO] Przy ul. Polnej powstanie blok z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi Polecamy

Kierowcy PKS Szczecinek grożą strajkiem

13.02.2018 12:27
A A A
Zdjęcie do artykułu Kierowcy PKS Szczecinek grożą strajkiem
fot. iszczecinek.pl

Kierowcy PKS Szczecinek grożą strajkiem po tym jak dostali dużo niższe wynagrodzenia niż dotychczas. Kierowcy zapowiadają, że jeśli pensje nie zostaną wyrównane może dojść do takiej sytuacji, że autobusy nie wyjada na trasy, aby dowieźć dzieci do szkół.

Problem pojawił się po wprowadzeniu przez przewoźnika nowego regulaminu wynagrodzeń, według którego kierowcy nie mają już płacone za postojowe takiej stawki jak dotychczas. Po likwidacji wielu połączeń, kierowcy po prostu nie mają możliwości wyjeżdżenia takiej ilości godzin jak do tej pory.

-Zdaję sobie sprawę z tego, że pracownicy będą bronić swojego stanowiska jeśli chodzi o sposób i system wynagradzania w spółce PKS Szczecinek. Nie mniej jednak sytuacja jest taka, że w rożnych działaniach próbujemy uchwycić możliwość pewnych przedsięwzięć, które w konsekwencji poprawią nam sprawy związane z funkcjonowaniem spółki.

-mowi Krzysztof Lis, starosta szczecinecki

 

-Samorząd powiatowy w spółkę „wrzucił” już 10 mln zł. Na koniec ubiegłego roku dodatkowo wprowadziliśmy do kapitału spółki 300 tys. zł. W styczniu uruchomiliśmy kredyt w wysokości 800 tys. zł. Prezes podjął działania związane również ze zwiększeniem wpływów do spółki. Jest próba poszukiwania dodatkowych dochodów poprzez wejście w transport ciężarowy.

Od października ubiegłego roku jeździ 5 ciężarówek na rynku duńskim. Wkrótce spółka ma zakupić kolejnych 10 samochodów, które będą świadczyły usługi transportowe między innymi dla Kronospanu.

-Dzisiaj mamy problem taki, że kierowcy autobusów nie chcą przesiąść się na ciężarówki. Uważają, że podejmowali pracę jako kierowcy autobusów, a nie ciężarówek.

PKS zlikwidował część połączeń autobusowych ze względu na ich nieopłacalność. Tym samym kierowcy mają mniej godzin spędzonych za kierownicą.

-Kierowcy odwożą dzieci rano do szkół, później z powrotem je przywożą. Z 12 godzin pracy robi się tak naprawdę kilka godzin, w których kierowcy siedzą za kółkiem. Za postojowe płacimy pięćdziesiątki i setki. Ta zmiana regulaminu wynagrodzenia ma w pewny sposób to rozwiązać i odpowiednio rozliczyć.

Jak zaznacza starosta, zmiana ta nie była uzgadniana ze związkami zawodowymi bo związki nie dopełniły formalności związanych z poinformowaniem pracodawcy, że związek taki funkcjonuje.

-Spotkałem się w zeszłym tygodniu z prezesem spółki, który oświadczył mi, że jest gotowy do rozmów. Rozmowy mają jednak to do siebie, że nie straszy się od razu kogoś strajkiem, tylko siada się do rozmów i próbuje się w tej sytuacji znaleźć rozwiązanie.

Starosta nie ukrywa, że straszenie strajkiem odbierane jest przez niego jako próba szantażu.

-Wydaje mi się, że jako właściciel podejmujemy naprawdę ogromny wysiłek, żeby utrzymać funkcjonowanie tego przedsiębiorstwa. (…) Musi być jakaś uczciwa próba partnerstwa zarząd spółki – pracownicy. Jeżeli takiego czegoś nie będzie to z pustego i Salomon nie naleje.

W środę odbędzie się spotkanie prezesa PKS-u ze związkami zawodowymi. Jak zaznaczył w rozmowie starosta, prezes jest otwarty na rozmowę i pójście na kompromis, ale pod warunkiem, że druga strona też da coś od siebie.

Co się stanie jeśli autobusy nie wyjadą na trasę, aby dowieźć dzieci do szkół?

-Zgodnie z zawartymi umowami będziemy musieli wynająć transport zastępczy. Jeśli tego nie zrobimy to zapłacimy kary za niewywiązanie się z umowy lub jeszcze gorzej, grożą nam kary związane z zerwaniem umów przewozowych. Wtedy nawet nie będzie sytuacji, w których kierowcy będą mieli pracę.

-kończy starosta

 

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności