logo iszczecinek.pl

Polecamy Dzieci przyprowadziły rodziców do szkoły Ciężarówka z żywnością zawisła na skarpie Jerzy Hardie-Douglas: Starosta postanowił dalej rządzić w starostwie z PiSem Oferta pracy dla kierowców kat. C + E, HDS Polecamy

Kamień z napisem „1944-1954 rocznica wyzwolenia PRL Szczecinek” do usunięcia

07.12.2017 21:17
A A A
Zdjęcie do artykułu Kamień z napisem „1944-1954 rocznica wyzwolenia PRL Szczecinek” do usunięcia
fot. iszczecinek.pl

Nikt do końca nie wie w jakim celu zwożone były kamienie, które leżą na pasie zieleni pomiędzy jezdnią a ścieżką rowerową przy ul. Kościuszki, przy wyjeździe w kierunku Trzesieki. Na jednym z nich (na tym największym) wyryty jest orzeł bez korony oraz napis 1944-1954 X rocznica wyzwolenia PRL Szczecinek. Wcześniej pod napisem widniał jeszcze napis Rejon Dróg Publiczny, ale został on już dawno temu usunięty. Teraz podobny los czeka wspomniany kamień. Wszystko za sprawą tzw. ustawy dekomunizacyjnej, a dokładniej nowelizacją tej ustawy.

Ustawa zwana dekomunizacyjną została 22 czerwca br. znowelizowana i teraz nosi nazwę Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Przez pomniki rozumie się również m.in. kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe. Do tego bez wątpienia można zaliczyć wspomniany kamień.

Jak poinformował nas Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, kamień zostanie usunięty w przyszłym roku, podczas prac przy planowanym remoncie ulicy.

Co by było gdyby kamień nie został usunięty?

Jeśli taki pomnik nie zostałby usunięty w wymaganym terminie, wojewoda, w drodze decyzji, nakazałby właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości jego usunięcie.  Wcześniej potrzebna byłaby oficjalna opinia Instytutu Pamięci Narodowej, która zostałaby wydana po zebraniu możliwie największej ilości informacji na temat danego upamiętnienia.

-informuje Paweł Knap z Instytutu Pamięci Narodowej

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności