logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K. Berezowski: Zamek w Białym Borze?

13.03.2018 10:20
A A A
Zdjęcie do artykułu K. Berezowski: Zamek w Białym Borze?
fot. archiwum

Na krańcu jeziora w Białym Borze wznosi się okazały budynek... dawnego sądu. Zaprojektowany podobnie jak sąd w Szczecinku w stylu neogotyckim. Gmach przypomina średniowieczny zamek i mylony jest z dawnym zamkiem jaki rzeczywiście w Białym Borze istniał. Charakterystyczne cechy budowli to spadzisty dach ze schodkowymi szczytami ozdobionymi ostrołukowymi blendami z dekoracją maswerkową. Średniowieczny zamek w Białym Borze stał na cyplu jeziora Białego (Bielsko). Wzgórze pokryte zaroślami kryje zarys średniowiecznych murów, wprawne oko dojrzy również którędy biegła zamkowa fosa, chroniąca zamek przed niespodziewaną napaścią.

Budowa zamku należącego do komturstwa człuchowskiego przypuszczalnie zbiegła się w czasie z lokacją miasta w 1385 r. Po pokoju toruńskim w 1466 roku  zamek przeszedł we władanie polskie. W XVI w. król Zygmunt  August przekazał zamek Mikołajowi i Szczęsnemu Konarskim. Mroki historii skrywają jego dalsze losy... Obecnie przeciętny turysta szukając zamku Mikołaja i Szczęsnego Konarskich zachwyca się budynkiem starego Sądu. Stare porzekadło przypomina: Sąd nazbyt łaskawy rzadko prawy. Czyżby to z tego powodu nobliwi sędziowie opuścili twierdzę sprawiedliwości?

fot. fotopolska.eu

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka...". Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności