logo iszczecinek.pl

Polecamy Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Złodzieje czekolady wpadli w ręce policjanta po służbie Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Polecamy

K.Berezowski: Tajemnica Polskiej Góry w Dalęcinie

22.05.2018 06:32
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: Tajemnica Polskiej Góry w Dalęcinie
fot. szczecinek.org

Przy drodze asfaltowej z Dalęcina do Kusowa znajduje się kamień. Na kamieniu jest tajemniczy napis wraz z datą 1813 rok. Napis trudny jest do odszyfrowania. Data kojarzy się z czasami napoleońskimi. Najstarsi mieszkańcy Dalęcina mówią, że już za Niemca góra nazywała się niem. Pollack Berg. Tajemniczy kamień z datą znajduje się wjeździe na górę od strony asfaltowej drogi? Jaką tajemnicę skrywa Polska Góra mierząca 202 m n.p.m? Czy jest to miejsce, gdzie zostali pochowani żołnierze napoleońscy wracający spod Moskwy, wśród których zdarzali się Polacy? Czy też kamień upamiętnia niewielki cmentarz napoleoński przy Polskiej Górze, (według innej wersji w Kusowie), a nazwa wzniesienia związana jest z innym wydarzeniem?

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na "Dzieje Szczecinka" red. Radosław Gaziński (s.230-240). Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miast.

 
 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności