logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K.Berezowski: Pałac Siemczyno. I templariusze...

24.04.2018 06:45
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: Pałac Siemczyno. I templariusze...
fot. archiwum

Siemczyno (dziś w gminie Czaplinek) należało kiedyś do dawnego powiatu Szczecinek. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1292 roku. Założycielem jej był templariusz o imieniu Henryk i od jego imienia wieś nazwano Henrykowo... Ziemia czaplinecka pełna jest pamiątek po templariuszach. Wieś ta w latach 1368-1772 należała do Królestwa Polskiego. W tym czasie część wsi była własnością rodu Goltzów, do którego należały także wsie Rzepowo, Piaseczno, Warniłęg i Broczyno.

Ród Goltzów to jedna z największych arystokratycznych rodzin pomorskich, która przez wiele wieków utrzymywała ścisłe związki z Polską. Według legendy 21 lipca 1655 roku tu w Siemczynie Szwedzi przekroczyli granicę polską zalewając całą Polskę. Właściciel Siemczyna w czasie potopu szwedzkiego stanął po stronie króla polskiego, podobnie jak i Goltzowie z Tuczna, gdzie do dziś stoi ich zamek. W Siemczynie, zwanym tuż po wojnie Henrykowem, zachował się pałac. Opuszczony i zdewastowany budynek i zabudowania majątku ziemskiego kupili w 1999 roku bracia Zdzisław i Bogdan Andziak. Dziś stanowi dumę zarówno jego właścicieli jak i mieszkańców Siemczyna. Pałac widoczny jest z DK 20.

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na pałacsiemczyno.pl. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności