logo iszczecinek.pl

Polecamy Koniec zimy na budowie obwodnicy Szczecinka [WIDEODRON] Przejdą nocą 49 kilometrów. Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową Trwa pozimowe łatanie dziur w jezdniach Porozumienie Samorządowe organizuje kolejny turniej charytatywny [WIDEO] Polecamy

K.Berezowski: Nadmierna wycinka lasów w XVII wiek

15.05.2018 09:18
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: Nadmierna wycinka lasów w XVII wiek
fot. archiwum

Rozwój kowalstwa w XVII doprowadził do zwiększonego zapotrzebowania na węgiel drzewny. Rozwój kowalstwa nastąpił szczególnie na terenach wiejskich dookoła Szczecinka. Wymienia się kuźnie np. w Dalęcinie. Kowale wiejscy i miejscy (kowale grubi i precyzyjni) zużywali w XVII wieku tak dużo węgla drzewnego, że doprowadziło to do degradacji lasów dookoła miasta. Węgla powoli zaczynało brakować. Spowodowało to dążenie do monopolizowania rynku kowalskiego w mieście i rugowania kowali wiejskich. Podobne problemy miały w XVII wieku Białogard i Słupsk.

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na "Dzieje Szczecinka" red. prof. Radosław Gaziński s. 128. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miast.

 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności