logo iszczecinek.pl

Polecamy Starosta dostanie pałac, ale nie ma się z czego cieszyć [WIDEODRON] Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Polecamy

K. Berezowski: Kaulfuss zostanie ocalony!

10.03.2018 21:22
A A A
Zdjęcie do artykułu K. Berezowski: Kaulfuss zostanie ocalony!
fot. archiwum

Zarząd Powiatu zdecydował o przekazaniu dla Muzeum Regionalnego pomnika Jana Kaulfussa, stojącego w parku, w krzakach przy Liceum ks. Elżbiety. Z rozwiązania cieszy się Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku, który zapewniał, że wraz z pomnikiem muzeum ma obiecane pieniądze na jego renowacje. Zastrzegł jednak, że formalnego przekazania jeszcze nie ma. Pewne jest, że pomnik zacnego szczecinecczanina nie zmieni swojego miejsca.

Historia pomnika sięga roku 1832 - daty śmierci Jana Kaulfussa. Łukasz Chmielowski (Bronx) ze Szczecineckiego Portalu Historycznego szczecinek.org przypomina, że J. Kaulfuss został pochowany na wzgórzu św. Jerzego na tamtejszym cmentarzu (pod obecną wieżą wodociągową). Kiedy otworzono nowy cmentarz przy ul. Cieślaka, stary cmentarz popadł w zapomnienie. W 1868 roku uczniowie wybitnego profesora Gimnazjum ks. Jadwigi przenieśli jego pomnik nagrobny, zakończony charakterystyczną urną, przed ówczesny gmach gimnazjum. Pomnik stał więc przed dzisiejszym budynkiem przy ul. P. Skargi (wtedy ul. Kaznodziejska). W PRLu pomnik chciano zniszczyć i przetopić. Jak wskazuje J. Gasiul dzięki postawie nauczycieli, w tym Franciszka Buchholza, udało się uchronić pomnik. Czego nie zrobił komunizm, dokonała wilgoć i czas.

Pomnik się rozsypuje, ale tym razem to nie jest wina władz. R. Wełnic wytknął w Głosie Koszalińskim byłemu miejskiemu konserwatorowi zabytków P. Połomowi, że kiedy były zabezpieczone pieniądze na ratowanie zabytku z przyczyn pozamerytorycznych wydłużał całą procedurę. Pomnik obecnie wygląda dziwnie przez sterczące z niego metalowe elementy - jest przygotowany do transportu. Renowacja miała być przeprowadzona już w roku 2014. Pomnik był już nawet gotowy do przewiezienia do pracowni wybitnego szczecineckiego rzeźbiarza Wiesława Adamskiego, którego rzeźby można spotkać na całym świecie. Rozpoczęcie prac zablokował Paweł Połom: – Nikt nie może ruszyć pomnika bez pozwolenia konserwatorskiego, a ja nie nadałem sprawie żadnego biegu – powiedział wówczas red. Wełnicowi. O sprawie głośnego konfliktu Adamskiego i Połoma informowały wówczas media. A pomnik Kaulfussa niszczał.

Jan Kaulfuss urodził się w powiecie Babimost, był rozmiłowany w jęz. polskim i polskiej kulturze. Pisał dzieła naukowe również w jęz. polskim. Począwszy od roku 1804 był profesorem Królewskiego Gimnazjum Poznańskiego im. Marii Magdaleny, gdzie nauczał historii i literatury starożytnej. Za "krzewienie polskości" w poznańskim liceum będąc jego rektorem został przez zaborców "zesłany" do gimnazjum ks. Jadwigi w Szczecinku. W bardzo krótkim czasie podniósł poziom nauczania, zadbał o godne warunki do kształcenia i tworząc towarzystwo dobroczynne zapewnił finansowanie dla szkoły na lata. Istnienie gimnazjum przed jego przyjazdem wcale nie było takie pewne. Jan Kaulfuss to wybitny mieszkaniec Szczecinka, współpracownik Staszica, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.

K. Berezowski

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka...". Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności