logo iszczecinek.pl

Polecamy Niebezpieczna latarnia przy dworcu autobusowym SCS stworzył własne miejsce klubowe Pożar domu w Starowicach. Cały spłonął [WIDEO] Przy ul. Polnej powstanie blok z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi Polecamy

Jeździli ciężarówką i dachowali smartem. Mechanik promuje nowy kierunek [WIDEO]

13.06.2018 23:15
A A A
Zdjęcie do artykułu Jeździli ciężarówką i dachowali smartem. Mechanik promuje nowy kierunek [WIDEO]
fot. iszczecinek.pl

Rynek pracy wciąż potrzebuje kierowców ciężarówek. Świadczą o tym informacje napływające z urzędów pracy, ale również deklaracje przedsiębiorców i przewoźników. Dlatego samorząd powiatowy oraz ZST zdecydowali o uruchomieniu od września 2018 roku nowego kierunku kształcenia  – kierowca mechanik. Absolwent szkoły otrzyma prawo jazdy kategorii B, C+E oraz  kwalifikację wstępną (pełną).  Ta ostatnia ma szczególne znaczenie, bowiem umozliwi przyszłemu kierowcy nabycie wszystkich uprawnień, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Kierowcę bez wspomnianej kwalifikacji można porównać do adwokata bez aplikacji, albo boksera bez licencji.

 

Aby zrealizować zamierzenie, szkoła musiała rozpocząć współpracę z ośrodkami szkolenia kierowców, ośrodkami prowadzącymi szkolenia w zakresie  rzeczonej kwalifikacji wstępnej, ośrodkami doskonalenia techniki jazdy oraz przedsiębiorstwami transportowymi. Wszystko to sprawia, że ZST w Szczecinku będzie miał w swojej ofercie edukacyjnej kierunek kształcenia, którego próżno szukać w innych placówkach na terenie kraju. Środki zewnętrzne, które pozyskał Powiat Szczecinecki umożliwiły doposażenie bazy dydaktycznej warsztatów szkolnych i dwóch pracowni (pracownia środków transportu drogowego i pracownia przewozu ładunków). Absolutnym sukcesem jest zakup samochodu ciężarowego, dostawczego, osobowego elektrycznego i wreszcie symulatora jazdy samochodem ciężarowym, dzięki któremu uczniowie już w szkole nabywać będą doświadczenie w technice jazdy pojazdem ciężarowym.

Dzisiaj (13.06) na placu Kamińskiego w Szczecinku promowano nowy kierunek. W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, w tym partnerzy współtworzący projekt, przedstawiciele firm: SILVA, Grupy Cargo, PKS Szczecinek, Dalbet oraz ośrodków szkolenia kierowców: Auto szkoła „OMEGA” Szczęsny – Celej, OSK Rabuś & Góral S.C oraz szkoła jazdy KONKRET Grzegorz Kilian.

-Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby zaprezentować uczniom, ale też i rodzicom ogromny potencjał, jaki wiąże się z utworzeniem nowego kierunku - kierowca mechanik – mówił starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - Ogromnie się cieszę, że jesteście Państwo z nami. To szansa, aby na własne oczy zobaczyć co ma do zaoferowania szkoła i samorząd powiatowy, który od dawna stawia na kształcenie techniczne. To możliwość zdobycia szeregu uprawnień,  które pozwolą zdobyć dobrze płatną pracę w przyszłości. Dzisiaj są z nami przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt. Są do Państwa dyspozycji, możecie przyjść i zapytać o wszystko. Możecie wsiąść do symulatora samochodu ciężarowego, który niebawem trafi do ZST.

Uczestnicy wydarzenia oprócz wspomnianego symulatora samochodu ciężarowego mieli do dyspozycji również inne: zderzeń  i dachowania, pit stop oraz symulator samochodu wyścigowego. Zdecydowanie najistotniejszym punktem wydarzenia było podpisanie umów dotyczących współpracy między samorządem powiatowym a firmą Silva Sp. z o.o. Parafowali je starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy oraz członek zarządu spółki Jacek Domaracki. Firma obejmie opieką patronacką klasę kierowców mechaników,  wspomagając szkołę  w promocji kierunku, a także udzieli wsparcia finansowego przy zakupie pomocy dydaktycznych dla uczniów  oraz wspomagać będzie  w realizacji zajęć praktycznych.

Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe w Szczecinku

 

 

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności