logo iszczecinek.pl

Polecamy Grypa belferska dopadnie SP 7? Więcej kursów i nowe trasy. Komunikacja Miejska wsłuchuje się w głosy mieszkańców Murem za Owsiakiem, Szczecinek dołączył Przejechał rowerem 200 km dla WOŚP Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Jest nas coraz mniej. Demograficzne podsumowanie roku w Szczecinku

05.01.2016 08:58
A A A
Zdjęcie do artykułu Jest nas coraz mniej. Demograficzne podsumowanie roku w Szczecinku
fot. iszczecinek.pl

Początek roku kalendarzowego to tradycyjnie już czas demograficznych bilansów i podsumowań. Z jakim bilansem demograficznym wkracza w 2016 rok nasze miasto?

Podobnie jak w roku ubiegłym nie jest on niestety zbyt optymistyczny, choć to w zasadzie trend ogólnopolski - żeby nie powiedzieć nawet europejski -  i Szczecinek nie odbiega w tym przypadku od statystycznej średniej.

A oto szczegóły naszego podsumowania. Ilość zgonów w 2015 roku po raz kolejny była większa niż liczba narodzin. Zmarło bowiem 368 mieszkańców Szczecinka (w roku ubiegłym 385), a urodziło się tylko 290 dzieci - nieco mniej aniżeli w roku ubiegłym.

Liczba stałych mieszkańców naszego miasta wyniosła w ubiegłym roku 38 404, z czego 18 077 stanowili mężczyźni, a 20 326 kobiety. Najczęściej nadawanymi imionami żeńskimi były Maja i Zuzanna.

Wśród chłopców najbardziej popularnym imieniem męskim - po raz kolejny zresztą - okazał się Filip. Zaraz po nim największą popularnością cieszyli się Jakub oraz Antoni. Warty odnotowania jest również fakt, że mimo prawnej możliwości rejestrowania imion obcojęzycznych, w szczecineckim USC zanotowano tylko jednego Kevina i jedną Hannah!

Jeśli chodzi natomiast o ilość małżeństw zawartych w minionym roku to statystyki są w zasadzie zbliżone do zeszłorocznych. Razem z małżeństwami konkordatowymi i związkami zawartymi poza granicami Polski, a tutaj rejestrowanymi, sporządzono blisko 300 aktów ślubu. Wzrosła co prawda w stosunku do roku ubiegłego liczba sporządzonych aktów urodzeń (905), należy jednak pamiętać, że nie jest to zapowiedź wyżu demograficznego, tylko efekt rejestracji przez tutejszy USC wszystkich dzieci, które urodziły się w szczecineckim szpitalu - również tych z gmin ościennych, a nawet sąsiednich województw.

Statystykę podnoszą nieco dzieci urodzone poza granicami Polski, których akty urodzenia rejestruje się w Szczecinku, ale to i tak w niczym nie zmienia faktu, że prognozy demograficzne są niepokojące. Czy 2016 rok zmieni coś w polskich trendach demograficznych? Czas pokaże.

Tomasz Czuk / UM Szczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności