logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Jaki telewizor wybrać? Porównanie najpopularniejszych technologii

18.12.2017 13:42
A A A
Zdjęcie do artykułu Jaki telewizor wybrać? Porównanie najpopularniejszych technologii
fot. - MATERIAŁ PARTNERA -

Polacy średnio co siedem lat wymieniają telewizor. Oznacza to, że część z Was stoi właśnie przed trudnym wyborem nowego urządzenia do salonu lub do sypialni. Jaki model wybrać? W tym poradniki postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Klasyczny czy Smart TV?

Na rynku dostępny jest obecnie duży wybór telewizorów. Urządzenia potrafiące łączyć się z internetem, tak zwane Smart TV to niezwykła wygoda dla kinomianiaków. W menu tego typu telewizora znajdziemy sporo aplikacji umożliwiających odtwarzanie filmów na przykład Netflix, TVN Player czy TVP VoD. Co ważne, większość z nich posiada sporą bazę darmowych, zazwyczaj polskich tytułów, a abonamenty tych płatnych zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że Smart TV są nieco droższe od klasycznych telewizorów umożliwiających jedynie odtwarzanie wideo z pamięci masowej USB. Jeżeli rzadko oglądamy filmy, to nie warto przepłacać.

LCD, LED czy plazma?

Gdy na rynek wchodziły pierwsze płaskie telewizory głównym konkurentem najpopularniejszych obecnie paneli LCD była plazma. Charakteryzowała się ona wysoką jakością obrazu, dobrym kontrastem oraz równomiernym podświetleniem. Głównym powodem dlaczego klienci wybierali plazmy było bardzo dobre odwzorowanie ciemnych kolorów oraz niska podatność na zakłócenia wywołane polem elektromagnetycznym.Telewizory plazmowe są coraz rzadziej oferowane przez producentów. Obecnie na rynku dominują telewizory LCD wyposażone w wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Ich sposób działania opiera się na polaryzacji światła. Panele LCD składają się z dwóch folii, ciekłego kryształu oraz elektrod, które emitują pole elektryczne. Od spodu panele takie są podświetlane. Telewizory LED to udoskonalona technologia LCD. Producenci w pewnym momencie zaczęli stosować diody LED właśnie do podświetlania matryc, co teoretycznie ma niwelować zjawisko nierównomiernego rozłożenia barw. 

Coraz popularniejsze telewizory OLED

Panele OLED działają na całkowicie innej zasadzie niż LCD i plazmy. Składają się one z pojedynczych, świecących pikseli. Tego typu rozwiązanie zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast, nieporównywalny do LCD i plazm, większą skalę barw (znacznie lepsze barwy ciemne od plazm) oraz mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Telewizory OLED są również cieńsze oraz lżejsze od swoich przestarzałych braci. Ceny telewizorów OLED zaczynają się już od czterech tysięcy złotych.

A może QLED?

Technologia QLED jest bardzo młoda. Pierwsze telewizory z tego typu panelami pojawiły się pierwszy raz w 2016 roku. Matryca QLED wykorzystuje kropki kwantowe podświetlane niebieskim światłem, które zapewniają obecnie najwyższy kontrast, najlepiej odwzorowane, bardziej intensywne barwy oraz najlepsze kąty widzenia. Niestety za nowości trzeba sporo płacić. Ceny telewizorów QLED zaczynają się od sześciu tysięcy złotych.

Podsumowanie

Wybór konkretnej technologii zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. Jeżeli poszukujemy sprzętu taniego, to powinniśmy zainteresować w telewizor LCD. Osoby bardziej zwracające uwagę na jakość wyświetlanego obrazu powinny sięgnąć po panele OLED lub QLED. Jeżeli oglądamy dużo filmów, to warto dopłacić za funkcjonalność Smart TV, która umożliwia odtwarzanie wideo z internetu oraz przeglądanie portali społecznościowych i sprawdzanie poczty elektronicznej. Szukając nowego telewizora warto zaglądnąć tutaj

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności