logo iszczecinek.pl

Polecamy Kolejny pirat drogowy stracił prawko Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

Grzałka do akwarium

05.12.2018 09:09
A A A
Zdjęcie do artykułu Grzałka do akwarium
fot. MATERIAŁ PARTNERA

Założenie akwarium z rybami jest wbrew pozorom dość wymagające. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat rodzajów akwariów, urządzeń oraz gatunków stworzeń wodnych. Jednak bez odpowiednich akcesoriów, utrzymanie akwarium może być problemem. Jednym z urządzeń, które musisz mieć, żeby Twoje ryby mogły żyć w tym środowisku, jest grzałka.

Zastosowanie grzałki

Odpowiednia temperatura wody umożliwi optymalne warunki do życia dla każdego gatunku ryb. Do tego niezbędna jest grzałka elektryczna, która ogrzewa wodę w zbiorniku. Każdy gatunek ma inne potrzeby, dlatego należy zasięgnąć odpowiedniej wiedzy, jakie ryby można umieścić ze sobą w akwarium. Niektóre gatunki nie mogą ze sobą przebywać. I właśnie duże znaczenie ma tutaj temperatura, ponieważ ryby egzotyczne potrzebują więcej stopni do życia, aniżeli te mniej wymagające. W tym przypadku różnica może wynosić około 4 stopni! Nawet kilka kresek powyżej normy, dla ryb krajowych może oznaczać ogromny dyskomfort, który na dłuższą metę prowadzi do wymierania. Warto więc zadbać o odpowiednią grzałkę do akwarium.

Jak dobrać grzałkę do rozmiaru akwarium?

Ustalenie jaka grzałka będzie odpowiednia dla Twojego akwarium, jest banalnie proste. Otóż stosunek pojemności do mocy grzałki to 1:1. Oznacza to, że na każdy 1 l wody, moc powinna wynosić 1 W. Ta wartość dotyczy tych mniejszych zbiorników, mniej więcej poniżej 100 litrów. W tych większych jest nieco inaczej. Na 1 litr wody, moc powinna wynosić około 0,5 W. Jak widać ustalenie, którą grzałkę wybrać, nie stanowi dość dużego problemu. Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń o różnej mocy. Firma AQUAEL oferuje duży wybór grzałek, które dopasować można z dokładnością do 0,5 W. Ponadto proponuje grzałki z różnymi funkcjami, odpowiadającymi potrzebom różnych gatunków ryb. Na pewno każdy znajdzie tam wszystko, co potrzebne do utrzymania pięknego, przejrzystego akwarium.

Jak zamontować grzałkę w akwarium?

Grzałka powinna równomiernie ogrzewać wodę, ponieważ jeśli różnica temperatury w różnych miejscach akwarium byłaby zbyt duża, mogłoby to zaszkodzić rybom. Dlatego ważne jest, żeby umieścić ją w odpowiednim miejscu, takim jak tylna ściana akwarium. Najlepiej, gdyby było to dość blisko pompy z filtrem lub napowietrzacza, ponieważ pozwoli to na bezpośrednie ogrzewanie cyrkulowanej wody. Ponadto grzałka powinna znaleźć się bliżej dna, lecz nie bezpośrednio przy żwirze lub kamieniach, ponieważ woda w zbiorniku będzie ogrzewać się szybciej i nie nagrzeje za bardzo podłoża. Grzałka powinna działać równomiernie, lecz w przypadku awarii może narobić dużo szkody. Warto więc pamiętać, żeby dokupić do niej także termometr, który pomoże kontrolować temperaturę wody. Zapobiegniesz wtedy nieprzyjemnym sytuacjom. Czasem lepiej, kiedy woda jest o 1-2 stopnie chłodniejsza, niż gdy jest za ciepła. Firma AQUAEL oprócz grzałek posiada także wspomniane termometry do wody. Ponadto zaopatrzy Cię we wszystkie urządzenia i akcesoria, potrzebne Ci do opieki nad domowym akwarium, w przystępnych cenach.

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności