logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Działacze Terry wręczyli ministrowi środowiska pismo. Co w nim było?

22.05.2018 07:47
A A A
Zdjęcie do artykułu Działacze Terry wręczyli ministrowi środowiska pismo. Co w nim było?
fot. iszczecinek.pl

Podczas niedzielnego otwartego spotkania mieszkańców Szczecinka z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, Joanna Pawłosiwcz z SIS Terra zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych, ewentualnie innych działań prawnych, zmierzających do usunięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z możliwością termicznego przekształcania odpadów z płyt drewnopochodnych, w tym pyłów ze szlifowania tych płyt. Na ręce ministra złożone zostało pismo opisujące problem.

Działając w imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Terra” w Szczecinku prosimy o podjęcie działań legislacyjnych, ewentualnie innych działań prawnych, zmierzających do usunięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z możliwością termicznego przekształcania odpadów z płyt drewnopochodnych, w tym pyłów ze szlifowania tych płyt.

Odpady takie są poddawane termicznemu przekształcaniu w zakładach Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. oraz Kronospan Polska Sp. z o.o. Brak jest przy tym instalacji oczyszczających gazy odlotowe. Proceder taki ma również miejsce w innych fabrykach znajdujących się na terenie Polski, a należących do grup Kronospan lub Kronopol m. in. w Mielcu, Strzelcach Opolskich, Żarach. Takie rozwiązanie planowane jest również w powstających zakładach firmy Egger w Biskupcu. Problem był już wielokrotnie przedstawiany Ministerstwu Środowiska, którego przedstawiciele zarówno pisemnie jak i ustnie przyznawali rację stanowisku Stowarzyszenia, uznając, że substancje te nie mogą być spalane w tych instalacjach. Niestety, Ministerstwo na przestrzeni ostatnich lat nie podjęło żadnych kroków aby zmienić istniejący stan rzeczy i uniemożliwić fabrykom płyt drewnopochodnych spalanie substancji szkodliwych dla środowiska, a także ludzi.

Dlatego pragniemy ponownie powtórzyć oraz przypomnieć, że odpady te oprócz drewna zawierają kleje (żywice mocznikowo – formaldehydowe oraz mocznikowo – melaminowo – formaldehydowe)  oraz utwardzacze. Ich termiczne przekształcanie powinno następować w spalarniach lub współspalarniach odpadów, a więc w wyspecjalizowanych instalacjach, które zawierają m. in. urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, a których to cech instalacje Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., Kronospan Polska Sp. z o. o.  nie posiadają. Skutkiem tego jest istniejący stan rzeczy w Szczecinku i w pozostałych wymienionych miastach, w których mieszkańcy odczuwają trujące i szkodliwe odory ze strony fabryk. Sytuacja taka nie ma miejsca w krajach Europu Zachodniej, gdzie stosowane są w instalacjach urządzenia oczyszczające gazy odlotowe bądź zakłady nie spalają niedozwolonych odpadów. W Polsce problem ten wydaje się być niezauważony zarówno przez władze lokalne, jak i centralne.

Pragniemy dodać, że instalacja UTWS którą firma Kronospan planuje w najbliższym czasie uruchomić w Szczecinku i Mielcu nie rozwiązuje problemu zanieczyszczeń gazowych, gdyż nie ma ona nic wspólnego z termicznym przekształcaniem odpadów na terenie firmy. Obejmuje ona jedynie przebudowę suszarni.

Niestety w ostatnim czasie dopuszczalność spalania wskazanych odpadów w jednej z instalacji Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. umożliwił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lutego 2018 r. w sprawie II OSK 2270/17. Uznał, że pyły z płyt drewnopochodnych zawierające kleje stanowią drewno i są czystą biomasą. NSA rozpoznawał skargę kasacyjną od wcześniejszego wyroku w tej sprawie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, aprobując zawarty tam inny kuriozalny pogląd, że „pył drzewny wytworzony podczas cięcia i szlifowania płyt posiada z chemicznego punktu widzenia taki sam skład jak drewno naturalne, zawiera jedynie nieco więcej substancji mineralnych pochodzących  z materiału ściernego, które są związkami neutralnymi w procesie spalania”. NSA odeszło całkowicie od dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych, w których wprost stwierdzano, że odpady z płyt drewnopochodnych nie są biomasą (m. in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 lutego 2011 r., II OSK 328/10, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 grudnia 2015 r., II SA/Po 986/15, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 9 lutego 2015 r., II SA/Op 610/14).

Obecny pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego jest całkowicie oderwany od rzeczywistości, sprzeczny z powszechną wiedzą, a także z istniejącymi regulacjami prawnymi. Co najważniejsze jest szkodliwy dla mieszkańców miast, gdzie fabryki są lub będą zlokalizowane. Stanowisko Sądu wskazuje jednocześnie, że istnieją trudności interpretacyjne dotyczące stosowania ustawy o odpadach, na podstawie której sądy – na razie na szczęście incydentalnie – zaczęły zaliczać odpady z płyt drewnopochodnych do odpadów, a zawarte w nich substancje, w tym formaldehyd traktować jako substancje mineralne. Dlatego uważamy, że w celu wyeliminowania tak niesamowitych poglądów, ale jednocześnie niosących za sobą bardzo poważne negatywne skutki, niezbędne jest zmiana prawa, która usunie trudności interpretacyjne i w sposób niebudzący wątpliwości doprowadzi do traktowania odpadów z płyt drewnopochodnych jako substancji, która nie jest biomasą.

Pod pismem podpisały się dr Joanna Pawłowicz, prezes Zarządu SIS Terra oraz Małgorzata Sobczyk wiceprezes Zarządu SIS Terra.

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności