logo iszczecinek.pl

Polecamy Kolejny pirat drogowy stracił prawko Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

Dron podleci do komina i sprawdzi skład chemiczny

05.12.2018 09:42
A A A
Zdjęcie do artykułu Dron podleci do komina i sprawdzi skład chemiczny
fot. Straż Miejska w Szczecinku

Do szczecineckich strażników miejskich napływają zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów. Mieszkańcy alarmują strażników o dużym zadymieniu. Jednak gęsty dym oraz woń nie może przesądzać o spalaniu odpadów w piecach. Zwykle jest to związane faktem rozpalania mokrym drzewem i słabej jakości węglem. Zadymienie jest wtedy obfite tylko przez krótki okres. Wzywani na interwencje strażnicy, podczas takiej kontroli nie ujawniają spalania rzeczy niedozwolonych.

- Już niedługo do pomocy naszych działań będzie używany dron, który będzie kontrolował jakość powietrza w naszym mieście. Będzie on mógł podlecieć do komina i sprawdzić skład chemiczny wydobywającego się dymu z komina. Do drona będzie podczepiona stacja badawcza, która pokaże takie substancje jak  PM 2, 5, PM 10 oraz inne związki chemiczne, które będą wskazywały na spalanie w piecu plastików, lakierowanych płyt i tym podobnych rzeczy -informują strażnicy.

Wtedy do kotłowni, na podstawie wystawionych przez Burmistrza upoważnień, wejdą strażnicy i przeprowadzą kontrolę. Gdy właściciel nie będzie się przyznawał do spalania odpadów, strażnik będzie miał prawo pobrać próbki popiołu z pieca. Następnie próbki te zostaną wysłane do zbadania w laboratorium.

W listopadzie strażnicy interweniowali 12 razy w związku z dużym zadymieniem i podejrzeniem spalania odpadów. Jedna osoba została ukarana mandatem karnym. W tym przypadku mężczyzna spalał w ognisku odpady budowlane. Trzy osoby zostały pouczone, w pozostałych przypadkach podejrzenia o spalanie odpadów nie potwierdziły się.

 

Straż Miejska w Szczecinku

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności