logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Dobór siodełka rowerowego. Jakie czynniki decydują o komforcie?

23.05.2018 21:56
A A A
Zdjęcie do artykułu Dobór siodełka rowerowego. Jakie czynniki decydują o komforcie?
fot. MATERIAŁ PARTNERA

Amatorzy jazdy na dwukołowym pojeździe napędzanym siłą nóg stają się przed wyzwaniem odpowiedniego doboru akcesoriów. Jeden z podstawowych dylematów stanowi wybór siodełka. Nie trzeba korzystać z tego, które zostało fabrycznie zamontowane, ponieważ indywidualne potrzeby każdego rowerzysty są zróżnicowane. Jak wybrać siodełko, które spełni oczekiwania.

Fizjologiczne aspekty doboru siodełka

Wiosna sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a jedną z najlepszych form ruchu jest jazda na rowerze. Do wycieczek lub bardziej zaawansowanego uprawiania sportu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Komfortowe siodełko rowerowe jest niezbędne, aby czerpać przyjemność z jazdy. Obecnie dostępne są modele o najróżniejszych właściwościach, dlatego często trudno wybrać, które będzie najlepsze. Zdecydowanie większa część ciała jest opierana właśnie na siodełku, a nie na kierownicy, dlatego przed zakupem trzeba zapoznać się ze specyficznymi cechami danego siodełka. Ważne są takie aspekty jak szerokość, miękkość i rodzaj wyprofilowania. Każda osoba charakteryzuje się indywidualnymi cechami, pod których kątem należy dobierać siedzisko.

Stopień twardości

Jeżeli siodełko będzie zbyt twarde lub za miękkie, jazda na rowerze stanie się uciążliwa. Niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, które jest lepsze, ponieważ wiele zależy od specyfiki jazdy. Po prostu wygodne siodełko rowerowe dla każdego oznacza co innego. Optymalną propozycję stanowi wersja o średniej miękkości. Za twardy wariant powoduje bowiem obijanie się kości, co przy długiej jeździe staje się bolesne. Gdy siodełko jest za miękkie, wówczas wielogodzinna wycieczka kończy się zapadaniem w nie i grozi to odparzeniami oraz otarciami.

Szerokość dopasowana do anatomii i stylu jazdy

W przypadku rowerów górskich wąskie i długie siodełka stanowią standard ze względu na częste zmiany ukształtowania podłoża. Musi istnieć możliwość swobody zmieniania pozycji ciała przy zachowaniu komfortu. Najwęższe siodełka występują w kolarstwie szosowym. Z kolei rowery miejskie są wyposażone w szerokie siedziska, które świetnie sprawdzają się podczas jazdy po płaskim terenie. Najróżniejsze propozycje siodełek są dostępne w sklepie internetowym Seltrade.pl. Wybór siedziska jest też dyktowany względami anatomicznymi. Są dostępne modele typu unisex, ale typowe siodełko rowerowe damskie nie jest takie samo jak siodełko rowerowe męskie ze względu na szerszy rozstaw kości u kobiet. Oczywiście każdy ma inną budowę ciała i może okazać się, że mężczyzna potrzebuje szerszego siodełka niż kobieta i nie w tym nic niezwykłego.

Wykonanie siodełka – jaki materiał zapewnia największy komfort?

Producenci oferują siodełka wykończone materiałem syntetycznym lub naturalną skórą. Naturalny materiał charakteryzuje się wysoką oddychalnością i łatwo dostosowuje się do anatomii rowerzysty. Wiele syntetycznych modeli jest jednak doskonałej jakości i wybór stanowi kwestię indywidualną.

 

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności