logo iszczecinek.pl

Polecamy Niebezpieczna latarnia przy dworcu autobusowym SCS stworzył własne miejsce klubowe Pożar domu w Starowicach. Cały spłonął [WIDEO] Przy ul. Polnej powstanie blok z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi Polecamy

Do szczecineckich leśników jedzie elektryczne BMW

18.09.2018 08:49
A A A
Zdjęcie do artykułu Do szczecineckich leśników jedzie elektryczne BMW
fot. RDLP w Szczecinku

Niebawem biuro Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbierze elektryczny samochód – model i3 marki BMW. Auto jest w przygotowaniu wizualnym, a taki sam model mogliśmy oglądać podczas imprezy DARY LASU 2018.

- Samochód w pełni elektryczny trafi do naszej Dyrekcji w ramach realizacji projektu rozwojowego "Las Energii" – mówi Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku. -Ten model mogliśmy ostatnio zobaczyć na imprezie promocyjnej RDLP w Szczecinku pn. "Dary Lasu 2018" Dbanie o środowisko naturalne i o przyrodę jest dla LP priorytetem. Zerowa emisyjność spalin i hałas zredukowany do minimum to bardzo ważne walory tego pojazdu. To pionierki projekt zwiastujący erę elektromobilności w LP. To nie stanie się szybko, ale pierwszy poważny krok został wykonany.

Elektromobilność w Lasach Państwowych to część projektu rozwojowego LAS ENERGII mającego wdrażać nowoczesne rozwiązania techniczne dla infrastruktury i środków transportu Lasów Państwowych z udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE). Samochód  posłuży do bieżącej pracy i komunikacji z nadleśnictwami szczecineckiej dyrekcji.

Podstawowa wersja elektrycznego BMW dysponuje deklarowanym zasięgiem około 250 km na jednym ładowaniu i zapewnia 170 KM mocy. W naszych warunkach to doskonałe sprawdzenie  poruszania się samochodem elektrycznym klasy B (miejskim) w warunkach krótkich tras lokalnych jako auto subkompaktowe o zerowej emisji lokalnej i zerowym hałasie. Auto jest nowoczesne – ma m.in. konstrukcję nadwozia zbudowaną z włókna węglowego i ekologiczne - wnętrze i3 w 80% wytworzone jest z materiałów poddawanych recyklingowi, a baterie BMW są powtórnie wykorzystanie w akumulatorach (program „Battery2ndlife”). Z zewnątrz leśnego charakteru ma nadać dedykowany wygląd, pełniący funkcję promocyjną projektu LAS ENERGII.

W przypadku pojazdów z napędem elektrycznym szacuje się, że emisja węgla „od szybu do kół” to równowartość emisji 78 g CO2 w porównaniu do 185 g w przypadku konwencjonalnych silników benzynowych i 145 g w przypadku silników diesla. Lasom Państwowym zależy na polepszaniu tego bilansu. Dlatego coraz powszechniej wdrażane są w Lasach Państwowych rozwiązania OZE w połączeniu z technologiami energooszczędnymi nowych obiektów i termomodernizacją tych istniejących. To kierunek do zwiększenia samowystarczalności energetycznej w oparciu o „zieloną energię”.

Lasy Państwowe są pionierem wśród podmiotów realizujących ustawę o Elektromobilności i doświadczenia dotyczące ewidencji pojazdu czy rozliczania kosztów jazd, są oczekiwaną nowością dla placówek administracji publicznej. Daje to szanse na obiektywizm opinii o użytkowaniu e-samochodów, których z pewnością będzie przybywać. I3 są m.in. na wyposażeniu Policji oraz Kancelarii Prezydenta. Do końca 2025 roku co drugi pojazd we flocie centralnej administracji państwowej będzie elektryczny, a kolejni dystrybutorzy zagęszczają mapę ogólnie dostępnych punktów ładowania aut EV. Koncern PKN ORLEN wytypował w tym celu łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania.

Błażej Chmielewski, koordynator ds. wdrażania projektów rozwojowych LP w RDLP Szczecinek / iszczecinek.pl

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności