logo iszczecinek.pl

Polecamy 40-centymetrowe dziury na parkingu Działacze Terry wręczyli ministrowi środowiska pismo. Co w nim było? Tak będą wyglądały wypożyczalnie rowerów Innowacyjny system ochrony powietrza w Kronospan Polecamy

Czytelniczka: Czy w Szczecinku śmierdzi tylko z kominów Krono?

09.01.2017 10:32
A A A
Zdjęcie do artykułu Czytelniczka: Czy w Szczecinku śmierdzi tylko z kominów Krono?
fot. quins

Noc z piątku na sobotę. Jedna z naszych Czytelniczek, wybiera się na wieczorny spacer w okolicę ul. Piłsudskiego. Po powrocie jest załamana. Zamiast dotlenić się świeżym mroźnym powietrzem wraca do domu przesiąknięta różnymi „zapachami”.

-Wróciłam wieczorem ze spaceru i czułam się jak uwędzona dymem ze spalania plastiku –napisała na [email protected] Czytelniczka. - Na spacerze byłam ok 22:30. Z kominów domowych śmierdziało jak z kiepskiej wędzarni, ciuchy przeszły zapachem jak z ogniska choć dym z Krono również był niczego sobie. Śmierdziało w całym domu, z wentylacji i po otwarciu okien.

Nasza Czytelniczka z ciekawości zajrzała na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, aby sprawdzić wyniki pomiarów z automatycznej stacji stojącej w Szczecinku przy ul. Przemysłowej.

-Pierwszy raz zajrzałam na stronę, aby zobaczyć jaki jest poziom zanieczyszczeń naszego powietrza. Terra ciągle nam cedzi, że jest tak źle przez Krono, choć ja nie mam pewności czy to tylko straszenie czy prawda. Po odczytach było widać, że w czasie kiedy byłam na spacerze pył PM10 miał najwyższe stężenie.

Czytelniczce nie dawało to spokoju i obserwowała dalej sytuację. Kolejnego maila otrzymaliśmy późno w nocy - o godz. 3:45.

-Bezsenna noc pozwala mi na obserwacje. Otworzyłam okno, ludzie przestali palić w piecach, nie śmierdzi już tak jak wcześniej. Kronodym nadal intensywny i biały jak wcześniej, poziom PM10 znacznie niższy. Czy to tylko Krono jest winne, czy mieszkańcy paląc śmieci też się przyczyniają do zanieczyszczenia naszego powietrza? Czy stężenie pyłu PM10 ma związek ze smrodem z kominów domowych? Z ludzi robi się idiotów i próbuje się nami manipulować jak nie w jedną to w drugą stronę, a ja najzwyczajniej w świecie chciałabym wiedzieć co bardziej mi i mojej rodzinie szkodzi –kończy Czytelniczka.

O pyle PM10

Pył zawieszony PM10 jest frakcją pyłu o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren, które mogą przeniknąć głęboko do płuc. Pył zawieszony PM10 powoduje zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, głównym źródłem zanieczyszczenia pyłem PM10 i zawartego w tym pyle benzo(a)pirenu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych. Wkład w to zanieczyszczenie ma również transport drogowy, szczególnie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych oraz przemysł.

Na kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi ma wpływ pogoda, głównie brak wiatru i inwersja. Wtedy mamy do czynienia ze smogiem.

Pomiary zanieczyszczeń w Szczecinku

Na stronach WIOŚ możemy na bieżąco śledzić stan zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście ze stacji zlokalizowanej przy ul. Przemysłowej. Analizując dane z tej stacji łatwo można zaobserwować, że bardzo duży wpływ na wyniki pomiarów ma kierunek wiatru.

Zobacz: Dane pomiarowe dla stacji Szczecinek Przemysłowa

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności