logo iszczecinek.pl

Polecamy Zużyli 5 tysięcy ton szyn i ponad 100 tysięcy ton tłucznia. Jesienią pociągiem do Runowa Pomorskiego bez utrudnień Policyjny pościg za hondą. Co kierowca miał na sumieniu? Światowy Dzień Zespołu Downa przed szczecineckim ratuszem Nowy żłobek od września w Trzesiece Polecamy

Czy walka o stołek usprawiedliwia okłamywanie wyborców?

19.10.2018 15:19
A A A
Zdjęcie do artykułu Czy walka o stołek usprawiedliwia okłamywanie wyborców?
fot. MATERIAŁ PARTNERA

Kampania wyborcza na ostatniej prostej, a skoro trwa w najlepsze, nie mogło w niej zabraknąć ataków na największego pracodawcę w mieście. Bo na kimże lepiej można by zbijać kapitał polityczny, jak nie na Kronospanie?

Wie o tym doskonale pani Pawłowicz, która od lat realizuje swoje ambicje polityczne na walce z firmą. Nie na staraniach o czyste powietrze w Szczecinku, ale na ostrej, bezpardonowej walce z tym konkretnym przedsiębiorstwem. Przez lata mieliśmy w mieście wiele różnych zdarzeń, zagrażających środowisku, ale SIS Terra najbardziej interesuje się Kronospanem, reszta… jest milczeniem.

Na ostatnim, jednym z wielu, „briefingu” prasowym (najwidoczniej kandydatce na burmistrza brakuje polskich słów na określenie spotkań z dziennikarzami) pani Pawłowicz czuła potrzebę wytłumaczenia się, dlaczego szkodzi mieszkańcom, więc podała jakże błyskotliwe wyjaśnienie faktu, że zablokowała dofinansowanie budowy służącego środowisku, najskuteczniejszego w branży drzewnej systemu ochrony powietrza UTWS z filtrem, zainstalowanego na suszarni płyt wiórowych w zakładzie Kronospan w Szczecinku. Podała, iż przyczyną, dla której zablokowała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, był fakt, że to według niej nie jest system ochrony powietrza, ale instalacja, pozwalająca okropnemu, wielkiemu Kronospanowi zwiększyć produkcję.

Teraz wypadałoby przyklasnąć i podziękować za to kolejne oświecenie, ale zamiast tego przedstawiamy Szanownym Czytelnikom pod rozwagę suche fakty. Niech mówią za siebie:

Otóż, system UTWS z filtrem działa tak skutecznie, że zaskakuje nawet ustawodawców nowych, europejskich przepisów. Zakład Kronospan to jednak nie tylko suszarnia płyt wiórowych, ale także inne linie produkcyjne. Aktualnie trwa modernizacja suszarni MDF i to, co dokucza jeszcze mieszkańcom, to z całą pewnością nie UTWS, ale najprawdopodobniej instalacja MDF. Dopiero po jej zakończeniu będzie można mówić o efektach. Pani Pawłowicz zapewne o tym wie, ale o stołek burmistrza walczy już teraz, więc nie będzie czekać. W końcu walczy o ten stołek od lat, startując w wyborach po raz trzeci.

Państwo Pawłowiczowie nie wahają się korzystać z możliwości, jakie zapewnia im walka z Kronospanem. Promują się od lat na „briefingach”, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Prowadzą systematyczną walkę, ale czy na pewno o powietrze, czy raczej o zupełnie coś innego? Bo Kronospan nie dlatego modernizuje zakład, że został zmuszony przez Terrę, ale dlatego, że działa zgodnie z przepisami UE. Przypisywanie więc sobie zasług jest mocno naciągane. Bez „briefingów”, artykułów Terry w mediach itp. Kronospan i tak by się zmodernizował.

Ciekawą sytuacją w życiorysie aktywistów jest stołek wiceprezesa państwowej spółki, do której należy uzdrowisko w Połczynie, z pensją kilkakrotnie przewyższającą średnią statystycznego Polaka. Jakie kompetencje ma pan Pawłowicz, aby na nim zasiadać? Ano takie, że rzekomo świetnym menadżerem jest. Ale, jak widać po opublikowanych w mediach zeznaniach podatkowych, jako menadżer własnej, zarządzanej przez siebie firmy zarabiał zaledwie „na waciki”, a jako wiceprezes uzdrowiska nagle go olśniło i tak świetnie zarządza, że wyciąga wielokrotnie więcej. A kto za to płaci? „Pan płaci, pani płaci…społeczeństwo”, jak mawiał klasyk. Pensja pana Pawłowicza jest mu wypłacana z podatków ciężko pracujących Polaków.

Zostawmy jednak stanowiska Pawłowiczów i skupmy się na suchych faktach, dotyczących rzekomo nieskutecznego systemu UTWS. Poniżej wyniki badań z trzech prób. Badania przeprowadziło niezależne laboratorium z państwową akredytacją. Badania wykazały zmniejszenie ilości pyłu z suszarni płyt wiórowych o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99%. Ocenę pozostawiamy pod rozwagę Szanownym Czytelnikom.

Porównanie nowych europejskich wymagań BAT (najlepszych dostępnych technik) do osiągniętych rezultatów przez system UTWS:

Dopuszczalna max. emisja LZO (zapachowych lotnych związków organicznych): 200 [mg/Nm3]

Rzeczywista emisja z suszarni płyt wiórowych, po zainstalowaniu UTWS: 6,48 [mg/Nm3]

Dopuszczalna max. emisja pyłu: 10 [mg/Nm3]

Rzeczywista emisja z suszarni płyt wiórowych, po zainstalowaniu UTWS: 3,08 [mg/Nm3]

Dopuszczalna max. emisja formaldehydu: 10 [mg/Nm3]

Rzeczywista emisja z suszarni płyt wiórowych, po zainstalowaniu UTWS: 0,19 [mg/Nm3]

Co do pyłu – po zainstalowaniu UTWS z filtrem jego ilość z suszarni płyt wiórowych wynosi zaledwie 0,000137 kg rocznie na km2.

Ten, kto pomimo wyników obiektywnych badań twierdzi, że system ochrony powietrza UTWS nie działa, zwyczajnie kłamie.

Pod rozwagę pozostawiamy również niedzielne wybory. Kronospan to nie tylko zakład (przez niektórych określany jako uciążliwy), będący na ukończeniu modernizacji. To także kilka tysięcy miejsc pracy, wsparcie uczelni, szkół, przedszkoli, szpitala, Kościoła, klubów sportowych i niepełnosprawnych. To rozwój gospodarczy i promocja Szczecinka.

W klastrze meblowym, którego budowę pierwszej hali także opóźniła SIS Terra, dzisiaj pracuje kilkuset szczecinecczan. Zarówno klaster, jak i Politechnika Koszalińska, uniwersytet dziecięcy czy Centrum Badawczo-Rozwojowe nie mogłyby powstać bez mądrych decyzji obecnych władz miasta i powiatu. A hamulcowy był tylko jeden i zawsze ten sam – SIS Terra i Joanna Pawłowicz. I dzisiaj ten hamulcowy twierdzi, że gdy zostanie burmistrzem, będzie działać dla dobra mieszkańców…

W niedzielę wszyscy mamy wybór – zagłosujemy otumanieni czczymi obietnicami albo oddamy głos, kierując się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem obecnych samorządowców, dzięki którym mamy w mieście nowe miejsca pracy, ekologiczny transport, dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa a Szczecinek jest jednym z najpiękniejszych małych miast w Polsce.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 

Popularne tematy w dziale Aktualności