logo iszczecinek.pl

Polecamy Panda zderzyła się z Saabem i dachowa Kandydat na burmistrza chce budżetu obywatelskiego [WIDEO] Peugeot wypadł z drogi i spadł z kilkumetrowej skarpy W parku powstaje Centralny Plac Zabaw Latem do Uzdrowiska Połczyn Polecamy

Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem

13.09.2017 10:17
A A A
Zdjęcie do artykułu Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem
fot. iszczecinek.pl

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem, który wystąpi w województwie zachodniopomorskim od południa 13.09 do rana 14.09. Prędkość wiatru w porywach do 90 km/h, kierunek południowo-zachodni.

Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem silnego wiatru na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Od godz. 13:00 dnia 13.09.2017 r. do godz. 05:00 dnia 14.09.2017 r. prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, nad morzem od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią wieczorem i w nocy.

Stopień zagrożenia - 1 w skali 3-stopniowej.

W obliczu przewidywanych SILNYCH WIATRÓW, zaleca się:

 1.   Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne środki masowego przekazu.

2.   Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

3.   Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.

4.   Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

5.   Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.

6.   Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

7.   Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.

8.   Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.

9.   W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

10. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

11. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności