logo iszczecinek.pl

Polecamy Piknik rodzinny w Barwicach 2 pomysły na opłacenie wyjazdu Balony ponownie opanują niebo nad Szczecinkiem. Wygraj lot balonem! Polecamy

Budowa obwodnicy odsłoniła schron. Czy uda się go ocalić?

31.08.2017 11:57
A A A
Zdjęcie do artykułu Budowa obwodnicy odsłoniła schron. Czy uda się go ocalić?
fot. Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Prace przy budowie obwodnicy Szczecinka posuwają się cały czas do przodu. Obecnie prace prowadzone są między innymi w okolicy wiaduktu przy ul. Koszalińskiej. Tam podczas prac ziemnych odsłonięto schron, który był ujęciem wody dla położonego w pobliżu B-Werka (Panzerwerka 991). Okazuje się, że to jedyny taki schron w Polsce.

-Duże, samowystarczalne panzerwerki miały wewnętrzną studnię. Jedynie Panzerwerk 991 w Szczecinku nie posiadał jej i wybudowano odrębny, mały schron, który miał studnię głębinową zaopatrującą duży obiekt w wodę. Z B-Werka doprowadzony był do schronu z pompą kabel energetyczny w rurze (czarnej), natomiast w drugą stronę tłoczona była woda (rurą zieloną). –czytamy na stronach Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, którego przedstawiciele zajęli się schronem.

Wizualizacja obiektu

http://iszczecinek.pl/images/page/LOGO/21078834_1542373532494205_623873568125982863_n.jpg

W tych dniach schron został odkopany i przeprowadzono inwentaryzację.

-Przeprowadziliśmy inwentaryzację, określiliśmy przeznaczenie oraz kształt obiektu, zasady jego funkcjonowania i klasę odporności. W najbliższych dniach spotkamy się z miejskim konserwatorem zabytków. Decyzja w sprawie dalszego losu schronu zależy od niego –informuje Krzysztof Kucharski, kustosz.

Wiele wskazuje na to, że są to ostatnie dni przed zniszczeniem obiektu. Kustosz nie ukrywa, że chciałby ocalić schron. W grę wchodzi nawet „przesunięcie” obiektu w bezpieczne miejsce. Podobną operację wykonali drogowcy kilka lat temu przy budowie drogi S3. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie konserwator zabytków.

Do sprawy wkrótce powrócimy.

zdjęcia: Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności