logo iszczecinek.pl

Polecamy Jest duża szansa na powstanie kolejnego muralu w Szczecinku Balony ponownie opanują niebo nad Szczecinkiem. Wygraj lot balonem! Uroczystości związane z Dniem Pamięci o Sybirakach Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zatrudni Polecamy

Będziemy bliżej gwiazd. Kosmiczna kopuła nad Szczecinkiem [WIDEO]

19.04.2017 18:19
A A A
Zdjęcie do artykułu Będziemy bliżej gwiazd. Kosmiczna kopuła nad Szczecinkiem [WIDEO]
fot. wizualizacja / UM Szczecinek

Patrząc na wizualizację zabytkowej wieży ciśnień, jaka powstała na zlecenie Urzędu Miasta w Szczecinku, mogłoby się wydawać, że to odległa przyszłość. Nic bardziej mylnego. Tak właśnie ma wyglądać wieża, może nawet już w 2018 roku.

Tak jak już wielokrotnie informowaliśmy, zabytkowa wieża ma zostać przebudowana na obserwatorium astronomiczne. Pomysł dość ciekawy, ale jak do tej pory stał pod znakiem zapytania ze względu na kosmiczne koszty inwestycji. Wstępnie szacuje się, że stworzenie obserwatorium w wieży ciśnień może kosztować około 5 mln zł. W cenie tej uwzględniono już wyposażenie, z którego najdroższą pozycją może być ogromny teleskop.  Na taki wydatek miasto raczej nie mogłoby sobie pozwolić, ale pojawiła się szansa na wsparcie z Unii i to nie małe, bo w wysokości 85 procentach inwestycji.

-Robimy to przede wszystkim po to, aby zachęcić dzieci i młodzież do tego, żeby uczyły się nauk ścisłych – fizyki, matematyki, żeby więcej młodzieży kończąc liceum szła na studia techniczne – powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w wywiadzie dla TVP Szczecin.

Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeśli projekt uzyska akceptację, budowa obserwatorium mogłaby się rozpocząć na początku przyszłego roku. 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności