logo iszczecinek.pl

Polecamy W Szczecinku na razie nie oddasz krwi. Co się wydarzyło? Szczecineccy nauczyciele chcą strajkować. ZNP: Piłeczka jest po stronie rządu Szykują się zmiany personalne w szczecineckim szpitalu. Rozmowa ze starostą Koniec zimy na budowie obwodnicy Szczecinka [WIDEODRON] Przejdą nocą 49 kilometrów. Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową Polecamy

Aukcje dzieł sztuki – nie tylko dla najbogatszych

11.01.2019 16:56
A A A
Zdjęcie do artykułu Aukcje dzieł sztuki – nie tylko dla najbogatszych
fot. MATERIAŁ PARTNERA

Wiele osób stroni od domów aukcyjnych specjalizujących się w sprzedaży dzieł sztuki sądząc, że nie stać ich na tego typu aktywność. Powszechnie uważa się, że wszelkie dobra, jakie można w nich zakupić są przede wszystkim wyjątkowo drogie. Nic bardziej mylnego. Na aukcjach mamy dostęp do przedmiotów w różnych zakresach cenowych i o różnej wartości estetycznej.

Cena czy prestiż, czyli na co zwracają uwagę uczestnicy aukcji

To, co postanowimy nabyć do prywatnej kolekcji, zależy tylko i wyłącznie od naszych późniejszych zamiarów. Nierzadko zdarza się, że kupujący pragną jedynie sprawić sobie ładną dekorację do mieszkania czy domu. W takiej sytuacji koszt ma zasadnicze znaczenie. Nie chcemy przecież wydać kroci na przedmiot, który ma być tylko elegancką ozdobą.

Na aukcjach dzieł sztuki pojawiają się jednak także osoby gotowe zapłacić majątek za eksponat, którego brakuje w ich zbiorach. Tego typu klienci zazwyczaj mają szeroką wiedzę z zakresu sztuki, dokładnie wiedzą czego szukają i doskonale orientują się w przedziale cenowym. Nie boją się również wydać więcej niż początkowo zamierzali, ponieważ bardziej niż na pieniądzach, zależy im na prestiżu. Kompletna kolekcja nie tylko bowiem cieszy oko właściciela, ale często zapewnia mu wstęp do danego kręgu intelektualnego oraz świadczy o wyjątkowym guście posiadacza. 

Taniej kupić, drożej sprzedać, czyli jak zarobić na dziele sztuki

Zakup dzieła sztuki możemy potraktować jako formę inwestycji – wówczas liczymy na to, że wartość nabytego przez nas przedmiotu w przyszłości znacząco wzrośnie. Zdarza się jednak, że choć interesuje nas tego typu zarobek, to nie mamy wystarczającej wiedzy w dziedzinie sztuki. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam konsultanci specjalizujący się w tej dyscyplinie. Dzięki ich wskazówkom z łatwością uda nam się zakupić cenny przedmiot w rozsądnej cenie, który z dużym prawdopodobieństwem za jakiś czas odsprzedamy z zyskiem. Należy jednak pamiętać, że po rentownej transakcji będziemy zobowiązani oddać doradcy umówiony wcześniej procent ze sprzedaży.

Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z usług osób trzecich, powinniśmy z dużą ostrożnością podchodzić do aukcji dzieł sztuki. Pamiętajmy, że zanim zabierzemy się za tego typu handel, koniecznie musimy zaznajomić się z tematyką. Bez gruntownej wiedzy o sztuce, nie uda nam się bowiem ustalić, który przedmiot ma szansę zostać korzystnie odsprzedany, a który pójdzie w zapomnienie.

- MATERIAŁ PARTNERA -

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności