logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Adaptacja gotowego projektu domu – zmiany w projekcie a prawo autorskie

22.11.2017 12:05
A A A
Zdjęcie do artykułu Adaptacja gotowego projektu domu – zmiany w projekcie a prawo autorskie
fot. - MATERIAŁ PARTNERA -

Zakupienie gotowego projektu domu jednorodzinnego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Możemy wtedy znaleźć taką ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna – pod kątem estetyki, funkcjonalności, kosztów. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przypadku projektów domów gotowych nie zawsze możemy wprowadzać w nich zmiany bez ograniczeń. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Każdy projekt domu jednorodzinnego, zarówno ten wykonany jako gotowy, jak i stworzony na indywidualne zamówienie, podlega ochronie przez prawo autorskie. Prawo to zapobiega wprowadzaniu nieuprawnionych zmian w dokumencie. Warto jednak wskazać o tym, że w dokumentacji dotyczącej gotowych projektów najczęściej określony jest profil zmian, które możemy wykonać bez zgody autora – projektanta.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki nim możemy łatwo wybrać idealne lokum dla siebie i swoich bliskich. Są to jednak projekty dość uniwersalne, które mogą zawierać elementy niedopasowane w pełni do indywidualnego inwestora. Mogą być to zarówno rozkład pomieszczeń, jak i wielkość okien czy też kolor elewacji. W takim przypadku do projektu wprowadza się zmiany. To, czy będą one możliwe do realizacji, zależy od regulaminu i umowy z biurem projektowym. Niekiedy możemy wprowadzać dość szerokie zmiany w projekcie, w innym przypadku są one dość ograniczone.

Zmiany w projekcie domu, na które najczęściej nie trzeba zezwolenia:

  • dostosowanie projektu domu do warunków gruntowych
  • zmiana materiałów oraz rodzajów elementów konstrukcyjnych przy zachowaniu nie gorszych warunków technicznych, na przykład zmiana w konstrukcji stropu
  • zmiany dotyczące rodzaju pokrycia dachowego – przy zachowaniu spadów oraz ciężaru pokrycie
  • wykonanie lub rezygnacja z podpiwniczenia budynku
  • drobne zmiany niekonstrukcyjne w układzie wewnętrznym budynku, na przykład rozmieszczenie ścianek działowych, okien, drzwi
  • sposób wykończenia ścian zewnętrznych

W pozostałych przypadkach najczęściej będziemy usieli już uzyskać pisemną zgodę autora projektu na wprowadzenie oczekiwanych zmian. Aby mieć pewność, że planowane przez nas zmiany w projekcie domu będą możliwe do wykonania, warto zwrócić się do biura projektowego sprzedającego projekt jeszcze przed jego zakupieniem.

Większe zmiany to wyższy koszt adaptacji

Zmiany do gotowego projektu domu wprowadzane są na etapie jego adaptacji. Wykonuje ją biuro architektoniczne wybrane przez inwestora. Warto pamiętać o tym, że w przypadku adaptacji wymagającej większych zmian konstrukcyjnych w projekcie konieczne będzie zapłacenie więcej za tego rodzaju usługę.

Źródło: Pracownia projekty Dom.pl - gotowe projekty domów jednorodzinnych

- MATERIAŁ PARTNERA -

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności