logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

200 zł zostanie w kieszeni rodziców

14.07.2018 10:30
A A A
Zdjęcie do artykułu 200 zł zostanie w kieszeni rodziców
fot. K. Berezowski

Od września 2015 w części prywatnych przedszkoli obowiązywały takie same zasady, jak w przedszkolach publicznych. Oznaczało to m.in. że w tych placówkach obowiązywała bezpłatna 5-godzinna podstawa programowa, każda godzina po godz. 13:00 płatna była złotówkę, grupy były znacznie mniejsze; rekrutacja, odbywała się na takich samych warunkach, co w przedszkolu publicznym. Każde dziecko objęte zostało dotacją, która wyrównać miała straty właścicieli przedszkoli. Obniżona, „złotówkowa” stawka w wymienionych wyżej przedszkolach miała obowiązywać tylko do sierpnia 2018 roku.

Ograniczenie liczby przedszkoli "za złotówkę" oznaczać miało drastyczny wzrost opłat za pobyt dziecka w przedszkolu prywatnym, które nie przystąpi po sierpniu 2018 do programu.

- W marcu doszły mnie słuchy, że część przedszkoli nie chce uczestniczyć w nowym konkursie. Konkurs z 2015 roku obejmował okres do sierpnia 2018 roku. Cieszę się, że jako rodzice dzieci w wieku przedszkolnym wpłynęliśmy na właścicieli przedszkoli. Rodzice wykonywali telefony pytając o przedszkola za złotówkę, rozdawaliśmy ulotki przed przedszkolami, przede wszystkim informowaliśmy o sprawie samych zainteresowanych. Interweniowaliśmy w ratuszu. Podjęte zostały działania oddolne. Na tym etapie, nie chcieliśmy mieszać w to mediów. Bardzo się cieszę, że przedszkola, które w czasie tegorocznej rekrutacji wahały się czy przystąpić do programu, zrobiły to - powiedział Krzysztof Berezowski, który z poparciem Ruchu Miejskiego zapowiedział start w nieogłoszonych jeszcze wyborach na urząd burmistrza Szczecinka.

200 zł zostanie w kieszeni rodziców!

W 2013 roku weszła w życie ustawa o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 827). Wprowadziła ona tzw. "przedszkole za złotówkę". Według ustawy po pięciu godzinach realizacji bezpłatnej podstawy programowej za każdą następną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice nie zapłacą więcej niż 1 zł. W zamian gminy co roku otrzymują z budżetu państwa około 1,5 mld zł dotacji.

Stałe opłata (czesne), niezależne od ilości godzin i opuszczonych dni, w szczecineckich przedszkolach prywatnych wynosiła wraz z wyżywieniem ponad 400 zł miesięcznie - jak informował Głos Koszaliński przed wprowadzaniem zmian, w 2015 roku.

Po zmianach rodzice płacili ok. 7 zł za wyżywienie i po 1 zł za każdą godzinę po godz. 13:00. Można było zaoszczędzić do 200 zł! Jest to poważna kwota w budżecie rodziny z małymi dziećmi.

Konrad Berezowski

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności