logo iszczecinek.pl

Polecamy Na Trzesiecku pojawiła się plama oleju [WIDEO] Wstrząsający film ukazujący długotrwałe zabijanie świń młotkiem [UWAGA BARDZO DRASTYCZNY FILM] Kronodrzewko, czyli ekologia przez zabawę Polecamy

20 000 zł dotacji z miasta dla dużego kościoła

18.05.2017 23:33
A A A
Zdjęcie do artykułu 20 000 zł dotacji z miasta dla dużego kościoła
fot. iszczecinek.pl

20 000 zł dotacji otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku na przeprowadzenie prac konserwatorskich zabytkowej wieży kościoła. Jest to efekt naboru wniosków, który miasto ogłosiło na początku kwietnia.

Wnioski mogli składać właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków i objętych ochroną na terenie Szczecinka. Pieniądze z dotacji „rozdawane” były na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach.

W wyznaczonym terminie do UM Szczecinek wpłynął tylko jeden wniosek, złożony przez Parafię pw. NNMP. Komisja po ocenie formalnej i merytorycznej wniosku stwierdziła, że przedstawione we wniosku roboty, które mają objąć przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych – obejmujących front wieży kościoła są zgodne z zakresem prac przewidzianych dla udzielenia dotacji.

Stosowną uchwałę w tej sprawie podejmą na najbliższej sesji szczecineccy radni. W uzasadnieniu burmistrza do projektu uchwały możemy przeczytać między innymi, że dotacja umożliwi prace przy jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, znajdującym się w jego malowniczej i reprezentacyjnej części - przy Parku Miejskim oraz zabytkowym centrum, poprawi jego stan zachowania i zatrzyma proces degradacji wieży ww. kościoła. 

Przypomnijmy, że w 2014 roku powstała ekspertyza, która wskazała, że wieża dużego kościoła wymaga pilnego remontu. Na to jednak potrzebne są ogromne środki finansowe. Wieża remontowana jest etapami. W ubiegłym roku wykonano najpilniejsze prace przy zachodniej ścianie wieży. Wcześniej poprawiono blacharkę. Teraz parafia zbiera fundusze na kolejne prace. 


Materiał wideo, które mogą Cię zainteresować

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności