logo iszczecinek.pl

Polecamy 35 Bieg uliczny memoriał Winanda Osińskiego w Szczecinku [NA ŻYWO] Kronodrzewko, czyli ekologia przez zabawę Sprzęt od WOŚP dla szpitala w Szczecinku Polecamy

17,5 mn zł na elektryczne autobusy dla Szczecinka

22.02.2017 18:05
A A A
Zdjęcie do artykułu 17,5 mn zł na elektryczne autobusy dla Szczecinka
fot. iszczecinek.pl

Ponad 17,5 mln zł dotacji otrzymał Szczecinek na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania. Dotacja pochodzi z zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego projektu wynosi ponad 25 mln zł.

-Dokładna wartość dofinansowania, jakie spółka Komunikacja Miejska otrzymała na zakup 10 niskopodłogowych autobusów elektrycznych wraz z budową stacji ładowania to 17,5 mnl zł –informuje Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy UM Szczecinek. -Cała kwota wydatków kwalifikowanych to 20,6 (dotacja wynosi 85 proc.). Całkowita wartość projektu to z kolei 25,3. Różnica między całkowitą wartością projektu, a kosztami kwalifikowanymi to wysokość podatku VAT, który docelowo powinien zostać zwrócony spółce.

Czy to wystarczy na realizację projektu?

-O tym, czy wartość projektu wystarczy na zakup autobusów i stacji ładowania ostatecznie zadecyduje przetarg. Przed złożeniem wniosku Komunikacja Miejsca analizowała jednak sytuację rynkową i ceny pojazdów prowadząc dialog techniczny z producentami. Z analiz tych jasno wynika, że wysokość projektu powinna odpowiadać cenie autobusów –informuje rzecznik.

Kiedy „elektryki” pojawią się w Szczecinku?

-Przetarg na kupno autobusów zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Pierwsze autobusy powinny trafić na ulice Szczecinka najpóźniej do końca czerwca przyszłego roku –informuje M. Ludewicz.

Poza dotacją na nowe autobusy, miasto otrzymało również dotację na budowę systemu wypożyczalni rowerów, który zintegrowany będzie z przystankami autobusowymi i informacją pasażerską. Wartość tego projektu wyniesie ponad 2,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 1,83 mln zł.

Po co Szczecinkowi elektryczne autobusy?

Autobusy elektryczne są ekologiczne i tańsze w eksploatacji od pojazdów spalinowych co potwierdzają testy przeprowadzone w kilku miastach na terenie naszego kraju. Przewoźnicy jednak obawiają się żywotności akumulatorów, które na dzień dzisiejszy kosztują mniej więcej połowę autobusu. Producenci deklarują różne okresy żywotności takich akumulatorów – od 6 do nawet 15 lat. Oczywiście z biegiem lat ich wydajność spada i trzeba je będzie wymienić. Komunikacja Miejska w Szczecinku rozpisując przetarg na zakup pojazdów ma zapisać 7-letnią gwarancję na baterie. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas jest przekonany, że szybki rozwój technologii doprowadzi do tego, że po tych latach akumulatory będą znacznie tańsze. Podobnego zdania są producenci autobusów, jednak na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie tego zagwarantować. Jeśli tak się nie stanie to spółka po kilku latach eksploatacji „elektryków” będzie musiała wydać kilka milionów na nowe akumulatory, co w ogóle nie będzie opłacalne pod względem ekonomicznym.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Aktualności